Europa League Playoffs: Προβάδισμα για Ρέιντζερς και Ραπίντ Βιέννης

Νικήτριες βγήκαν οι Ρέιτζερς και η Ραπίντ Βιέννης, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια που θα δώσουν, στο πλαίσιο των playoffs του UEFA Europa League.

Σκωτσέζοι και Αυστριακοί επιβλήθηκαν εντός έδρας των Αλασκέρτ και Ζόρια με 1-0 και 3-0 αντίστοιχα.

Αρχικά η Ραπίντ ήταν εξαιρετική καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα με την Ζόρια, έπαιξε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και πήρε δίκαια την νίκη. Άξιο αναφοράς είναι πως με γκολ του Ταξιάρχη Φούντα στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση.

Ο Έλληνας επιθετικός ύστερα από κλέψιμο συμπαίκτη του, πέρασε με φανταστικό τρόπο την μπάλα πάνω από έναν αντίπαλο και σούταρε με το αριστερό. Οι Καρά (78΄) και Γκρούελ (85΄) πέτυχαν δύο ακόμη γκολ για την ομάδα της Αυστρίας που… εκτός συγκλονιστικού απροόπτου «κλείδωσε» την πρόκριση για τη φάση των ομίλων.

Όσον αφορά στην Ρέιντζερς, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ μπορεί να αγωνιζόταν από το 43ο λεπτό του παιχνιδιού με 10 παίκτες, λόγω της κόκκινης κάρτας που δέχθηκε Λάντστραμ, όμως ήταν καταιγιστική.

Δημιούργησε πάμπολλες ευκαιρίες για γκολ, 15 για την ακρίβεια, ωστόσο ήταν ιδιαίτερα αναποτελεσματική και δεν μπόρεσε να πάρει ισχυρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Αρμενία. Το μοναδικό γκολ του αγωνα πέτυχε ο Αλφρέντο Μορένο, στο 67ο λεπτό.