Ακόμη τρεις… απόλυτες

Ακόμη τρεις ομάδες πέτυχαν το "2 στα 2" στο Europa League. Μπιλμπάο, Σπόρτινγκ και Αϊντχόφεν συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής. Η Αθλέτικ επικράτησε με 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στο ντέρμπι του 6ου ομίλου, ενώ στο άλλο ματς του γκρουπ η Σάλτσμπουργκ επιβλήθηκε με 3-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και την υποχρέωσε στη δεύτερή της ήττα.

Ακόμη τρεις ομάδες πέτυχαν το “2 στα 2” στο Europa League. Μπιλμπάο, Σπόρτινγκ και Αϊντχόφεν συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής. Η Αθλέτικ επικράτησε με 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στο ντέρμπι του 6ου ομίλου, ενώ στο άλλο ματς του γκρουπ η Σάλτσμπουργκ επιβλήθηκε με 3-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και την υποχρέωσε στη δεύτερή της ήττα.

Για τον 3ο όμιλο, η Αϊντχόφεν βρέθηκε να χάνει από τη Ραπίντ στου Βουκουρέστι, αλλά έφτασε στην ανατροπή και πήρε τους τρεις βαθμούς με δύο γκολ στο φινάλε. Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Λέγκια, με το δύσκολο 3-2 επί της Χάποελ Τελ Αβίβ στη Βαρσοβία.

Η Σπόρτινγκ νίκησε με 2-1 τη Λάτσιο στη Λισαβόνα, με τον Τζιμπρίλ Σισέ να αγωνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο στη θέση του Κλόζε κι ενώ το σκορ είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Οι Πορτογάλοι έκαναν το “2 στα 2”, για τη Λάτσιο το θετικό είναι ότι δεν υπήρξε νικητής στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, όπου Βασλούι και Ζυρίχη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.

Ανόβερο και Σταντάρ Λιέγης πήγαν μαζί στους 4 βαθμούς στο 2ο γκρουπ μετά τις νίκες τους επί της Βόρσκλα Πολτάβα και της Κοπεγχάγης με 2-1 εκτός έδρας και 3-0 εν τός, αντίστοιχα. Στον 5ο όμιλο, η Στόουκ βρέθηκε να χάνει από την Μπεσίκτας στο “Μπριτάνια”, αλλά έφερε τα πάνω-κάτω, πήρε τη νίκη με 2-1 και πέρασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 4 βαθμούς. Στο άλλο ματς, Μακάμπι και Ντιναμό Κιέβου έμειναν στο 1-1 στο Τελ Αβίβ.