Πήρε αυτό που ήθελε

Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεονάρντο στο 112' η ΑΕΚ πήρε την ισοπαλία (1-1)στην Τιφλίδα και μαζί το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεονάρντο στο 112′ η ΑΕΚ πήρε την ισοπαλία (1-1)στην Τιφλίδα και μαζί το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η Ντιναμό προηγήθηκε στο 1ο λεπτό και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Η Ένωση που θα μπορούσε να είχε σκοράρει νωρίτερα και να αποφύγει το έξτρα 30λεπτο, σκέφτεται πλέον την κλήρωση της Παρασκευής στο Μονακό.

Τα αρχικά πλάνα
Ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Κωνσταντόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τον Γεωργέα στο δεξί άκρο της άμυνας τον Καράμπελα στο αριστερό και τους Μανωλά, Κάλα κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή ο Μάκος με το Γκέντζογλου σε ρόλο αμυντικών χαφ, με το Λαγό αριστερά, το Γκουντγιόνσεν δεξιά και τον Κάρλος, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Λυμπερόπουλο, σε ένα καθαρό 4-2-3-1.

Αιφνιδιασμός και ψυχρολουσία
Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι για να παγώσει το παιχνίδι και να διαφυλάξει το 1-0 του πρώτου αγώνα αλλά όλα αυτά που είχε σχεδιάσει ο Χιμένεθ πριν το ματς πήγαν στράφι λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα. Και αυτό γιατί οι Γεωργιανοί έπιασαν στον ύπνο την ελληνική ομάδα και ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα μόλις στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Κοσκάντζε έγινε παραλήπτης της μπάλας ύστερα από πλάγιο άουτ λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, βρήκε την άμυνα της ΑΕΚ απροετοίμαστη, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κωνσταντόπουλο και άνοιξε το σκορ.

Το γκολ αυτό άλλαξε όλα τα δεδομένα και τα σχέδια της ΑΕΚ αφού όποιο πλεονέκτημα είχε εξανεμίστηκε.
Οι Γεωργιανοί μπήκαν πιο δυνατά θέλοντας να αιφνιδιάσουν και τα κατάφεραν. Οι παίκτες της ΑΕΚ όσο περνούσε η ώρα ισορροπούσαν το ρυθμό όμως έφταναν με δυσκολία στην εστία της Ντινάμο καθώς και το σχήμα ηταν αρκετά βαρύ με τον Γκούντγιονσεν δεξιά και το Λυμπερόπουλο στην κορυφή.

Στο 27ο λεπτό η Ντιναμό έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ. Ο Ρομπερτίνιο μπήκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ, άλλα ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε τη μπάλα.Στο 33′ χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ένωση.  Χοσέ Κάρλος εκτέλεσε φάουλ περίπου 10 μέτρα έξω από την περιοχή και στον άξονα της εστίας, αλλα η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 35ο λεπτό ο Κωνσταντόπουλος ο οποίος είχε ενοχλήσεις στη μέση δεν κατάφερε να συνεχίσει και έδωσε τη θέση του στον Αραμπατζή.
Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε και μια σημαντική απόκρουση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων σε κεφαλιά του Αλβάρο μέσα από την περιοχή, κρατώντας όρθια την ΑΕΚ.
Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Κάρλος να μην μπορεί να νικήσει το Λορία σε τετ α τετ μέσα στην περιοχή.

Στο 2ο ημιχρονο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να πετύχει το γκολ που θα την έστελνε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.
Ο Χιμένεθ αφού πέρασαν τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους άλλαξε πρόσωπα και σχήματα κάνοντας την ομάδα σαφώς πιο κινητική και βέβαια πιο γρήγορη. Ο Λεονάρντο μπήκε στο παιχνίδι στη θέση του κακού Λυμπερόπουλου, με τον Γκούντγιονσεν να περνάει στην κορυφή και το Λεονάρντο στα άκρα.

Στο 74 ο Ισλανδός έχασε την ευκαιρία του αγώνα αστοχώντας σε κεφαλιά εξ επαφής με το τέρμα ύστερα από πολύ όμορφη σέντρα του Λαγού από αριστερά, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λεονάρντο δεν κατάφερε να νικήσει τον Λόρια μέσα από την περιοχή.
Η ΑΕΚ πίεζε για το γκολ προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση όμως οι παίκτες της δεν είχαν καθαρή σκέψη και μυαλό στην τελική προσπάθεια. Αυτό φάνηκε και στην φάση του 84′ όταν ο Χοσέ Κάρλος βρέθηκε μόνος του απέναντι στο Λορια αλλά προσπάθησε να τον κρεμάσει από πάνω και βέβαια ο τερματοφύλακας των Γεωργιανών δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 1ο δεκαπεντάλεπτο δεν άλλαξε κάτι καθώς οι δυο ομάδες κοιτούσαν πρωτίστως να μην δεχθούν γκολ.
Το ίδιο θα είχε συμβεί και στο 2ο δεκαπεντάλεπτο εάν ο Γκούντγιονσεν δεν είχε ανατραπεί μέσα στην περιοχή από τον Κακουμπάβα. Το πέναλτι στο 112ο λεπτό ανέλαβε να το εκτελέσει ο Λεονάρντο. Ο Βραζιλιάνος ήταν ψύχραιμος, έστειλε από την άλλη γωνία τον Λόρια και την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας στην ΑΕΚ το γκολ που έψαχνε. Ένα γκολ που έστω και στο παρά 5 έστειλε την Ένωση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και εξασφάλισε την ηρεμία στο ποδοσφαιρικό τμήμα του «δικεφάλου».

120′ Λήξη αγώνα

112′ Γκοοολ!! 1-1 Λεονάρντο ευστόχησε στο πέναλτι και στέλνει την ΑΕΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

111′ Κόκκινη Κακουμπάβα

110′ πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Γκουντγιόνσεν

106′ Αλλαγή ΑΕΚ. Καφές στη θέση του Κάρλος

106′ Εναρξη 2ου ημιχρ. παράτασης

105′ Λήξη 1ου ημιχρόνου παράτασης

95′

120′ Λήξη αγώνα 112′ Γκοοολ!! 1-1 Λεονάρντο ευστόχησε στο πέναλτι και στέλνει την ΑΕΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ 111′ Κόκκινη Κακουμπάβα 110′ πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Γκουντγιόνσεν  106′ Αλλαγή ΑΕΚ. Καφές στη θέση του Κάρλος 106′ Εναρξη 2ου ημιχρ. παράτασης 105′ Λήξη 1ου ημιχρόνου παράτασης 95′ Πέντε λεπτά στην παράταση χωρίς κάποια φάση

91′ Έναρξη 1ου ημιχρόνου παράτασης

90’+4′ Λήξη κανονικής  διάρκειας αγώνα.

90′ Τέσσερα λεπτά ακόμα για να μάθουμε εαν το ματς θα πάει στην παράταση

84′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Κάρλος να μην μπορεί να νικήσει το Λορία σε τετ α τετ μέσα στην περιοχή

79′ Αλλαγή Ντινάμο. Ο Γιγκάουρι στη θέση του Κοσκάτζε

74′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λαγού απο αριστερά, ο Γκούντγιονσεν ολομόναχος έπιασε την κεφαλιά απο το ύψος της μικρης περιοχής αλλα η μπάλα έφυγε άουτ

73′ Αλλαγή Ντινάμο. Ο Κάρλες Κότο στη θέση του Ρομπερτίνιο

68′ Κίτρινη στον Κάλα

68′ Κίτρινη στον Αλβάρο

68′ Κίτρινη στο Μάκο

66′ Το παιχνίδι έχει διακοπεί λογω αψιμαχιών των ποδοσφαιριστών

63′ Αλλαγή για την ΑΕΚ.

56′ Φάουλ του Γκουντγιόνσεν δέκα μέτρα έξω απο την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ

46′ Εναρξη 2ου ημιχρόνου

45’+3′ Λήξη 1ου ημιχρόνου

45’+3′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντιναμό. Κεφαλιά του Αλβάρο μέσα απο τη μικρη περιοχή, υστερα απο κόρνερ, απέκρουσε ο Αραμπατζής και έσωσε την ΑΕΚ απο σίγουρο γκολ

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

39′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντιναμό. Ο Σίσκο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κάλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλα η μπάλα πέρασε άουτ

36′ Αλλαγη ΑΕΚ. Αραμπατζής στη θέση του Κωνσταντόπουλου

33′ πρόβλημα με τη μέση του αντιμετωπίζει ο Κωνσταντόπουλος και θα μπεί ο Αραμπατζής

33′ Κάλη στιγμη για την ΑΕΚ με τον Χοσέ Κάρλος να εκτελεί φάουλ περίπου 10 μέτρα έξω απο την περιοχή και στον άξονα της εστίας, αλλα η μπάλα πέρασε ελαχιστα δίπλα απο το δοκάρι

32′ Κίτρινη κάρτα στον Κάρλος

27′ Ο Ρομπερτίνιο μπήκε μέσα στην περιοχή απο αριστερά, έκανε το σουτ, άλλα ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε τη μπάλα

19′ Η ΑΕΚ έχει ισορροπήσει το ματς αλλά δεν έχει καταφέρει ακόμα να απειλήσει την εστία της Ντιναμό

10′ Οι Γεωργιανοί έχουν μπεί πιο δυνατα και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Χιμένεθ όσο περνάει η ώρα προσπαθούν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, ομως δεν τα έχουν καταφέρει.

1′ Γκοοολ!!! 1-0… Ψυχρολουσία για την ΑΕΚ καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Κοσκάντζε βρήκε την άμυνα απροετοίμαστη, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κωνσταντόπουλο και άνοιξε το σκορ

1′ ‘Εναρξη αγώνα

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ (Άλεξ Γκαρσία): Λορία, Τομασβίλι, Κοσκάτζε, Αλβάρο, Οντιγκάτζε, Γιάγκουε, Ρομπερτίνιο, Ρεκβιασβίλι, Κακουμπάβα, Τσίσκο, Κβεκβεσκίρι
Στον πάγκο: Ναντιράτζε, Όμολα, Γιγκάουρι, Κακελισβίλι, Τεκτουρμανίτζε, Μπεράια, Κότο

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Κάλα, Μανωλάς, Γεωργέας, Μάκος, Γκέντσογλου, Λαγός, Γκούντγιονσεν, Κάρλος, Λυμπερόπουλος
Στον πάγκο: Καφές, Κοντοές, Χέλγκασον, Μπέλεκ, Λεονάρντο, Κλωναρίδης, Αραμπατζής

Διοργάνωση: Γιουρόπα Λιγκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάρκο Τσέφεριν (Σλοβενία)