7ος όμιλος: «Τριάρα» η Ντιναμό, απώλεια για Γκενκ (video)

Την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Europa League πανηγύρισε η Ντιμανό Κιέβου νίκησε 3-0 την Τουν για την 3η αγωνιστική. Πρώτη απώλεια για Γκενκ, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Ραπίντ Βιέννης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πίεσαν σε όλο το γήπεδο την Τουν και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γιαρμολένκο δέκα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Μποκανί ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στο 78′ ο Γκούσεφ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Γκενκ απώλεσε τους πρώτους της βαθμούς, αφού έμεινε στο 1-1 με την Ραπίντ Βιέννης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21′ με τον Γκόριους, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι  Αυστριακοί είχαν τον έλεγχο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Τελικά η δικαίωση ήρθε στο 82′ με τον Σάμπιστερ,  ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1