Μπάγερ Λεβερκούζεν-Γουέστ Χαμ 2-0: «Καθάρισε» στο τέλος (highlights)

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Λεβερκούζεν πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Γουέστ Χαμ.

Με τους Χόφμαν στο 83′ και Μπόνιφεϊς στο 90+1′, η Μπάγερν Λεβερκούζεν πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Γουέστ Χαμ, για το πρώτο σκέλος των προημιτελικών του UEFA Europa League.

Μοιρασμένο παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Γκριμάλντο στο 20′ και Σικ στο 30′ είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, απαντώντας στη φάση του Κούντους για τους φιλοξενούμενους στο 10′.

Στο δεύτερο μέρος αμφότερες έψαξαν το γκολ της νίκης, η ομάδα του Αλόνσο όμως ήταν πιο αποφασισμένη και στο 83′ πέτυχε το πολυπόθητο γκολ με τον Χόφμαν. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χόφμαν από «εκτελεστής» έγινε «δημιουργός» και «σέρβιρε» άψογα τον Μπόνιφεϊς που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η ρεβάνς σε μία εβδομάδα στο Λονδίνο. Τα «σφυριά» δεν υπολογίζουν τους Πακετά και Έμερσον που δέχθηκαν κίτρινη κάρτα στη σημερινή αναμέτρηση και συμπλήρωσαν το όριο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Αλόνσο): Κοβάρ, Στάνισιτς, Τα, Ταπσόμπα, Φρίπονγκ, Παλάσιος, Τζάκα, Γκριμάλντο, Βιρτζ, Αντλί, Σικ

Γουέστ Χαμ (Μόιζ): Φαμπιάνσκι, Μαυροπάνος, Ζουμά, Κρέσγουελ, Τσουφάλ, Σούτσεκ, Γουόρντ-Πράουζ, Έμερσον, Κούντους, Πακετά, Αντόνιο