Conference League: Μπασακσεχίρ και Φιορεντίνα ολοκλήρωσαν με τριάρες (hls)

Η Μπασακσεχίρ νίκησε με 3-1 την Χαρτς και η Φιορεντίνα την Ρίγας Σκόλα με 3-0 εκτός έδρας και κατέκτησαν την πρώτη και τη δεύτερη θέση αντίστοιχα. Τί σημαίνει αυτό για τις δύο ομάδες.

Η τουρκική ομάδα επικράτησε εύκολα της Χαρτς ξεκαθαρίζοντας από νωρίς τα πράγματα. Μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ενταϊσιμιέ για να κάνει ο Γκιουρλέρ το 2-0 στο 33′. Στο 65′ ο Οζκάν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να μειώσει η Χαρτς στο 90′ με τον Άτκινσον.

Με τριάρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο και η Φιορεντίνα η οποία νίκησε εκτός έδρας την Ρίγας Σκόλα χωρίς να δεχτεί γκολ. Στο 7ο λεπτό ο Μπαράκ άνοιξε το σκορ , ενώ στο τέλος του ημιχρόνου οι “βιόλα” πέτυχαν άλλα δύο γκολ.

Πρώτα στο 45′ ο Καμπράλ έκανε το 2-0, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαπονάρα διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του αγώνα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο δεν ξανακουνήθηκε δίχτυ.

Με αυτά τα αποτελέσματα η Μπασακσεχίρ πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων από την Φιορεντίνα, καθώς την είχε νικήσει με 3-0 στην Κωνσταντινούπολη, ενώ είχε ηττηθεί με 2-1 στην Φλωρεντία.

Αυτό σημαίνει ότι η Μπασκασεχίρ προκρίνεται απευθείας στους 16 της διοργάνωσης, ενώ η Φιορεντίνα θα παίξει στον ενδιάμεσο γύρο με κάποιον από τους υποβιβασθέντες από το Europa League οι οποίοι κατέκτησαν την τρίτη θέση στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ρίγα – Φιορεντίνα 0-3 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Ρίγα – Φιορεντίνα 0-3 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8xMS8wMy8xNy80Ml8xNl82MzYzZmQ3ODcyYWJiLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M12S”,”uploadDate”:”2022-11-03T17:43:54.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-co2ug6p27c2x”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}