Ζόρια – Ραπίντ Βιέννης 2-3 : Πρόκριση χωρίς… ζόρια για τους Αυστριακούς!

Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ προκρίθηκε η Ραπίντ Βιέννης νικώνας και στην Ουκρανία την Ζόρια με 3-2. Σκόραρε ξανά ο Ταξιάρχης Φούντας, όπως και στο ματς της Αυστρίας που έληξε με σκορ 3-0

Εξ αρχής το έργο της Ραπίντ Βιέννης ήταν περίπου εύκολο, στο ματς της Ζαπορίζια στην Ουκρανία, μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα στην Αυστρία από τον Ταξιάρχη Φούντα και την παρέα του.
Τα όποια απόμακρα όνειρα των γηπεδούχων πήγαν περίπατο μόλις στο 10ο λεπτό όταν ο Γκρούλ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Ραπίντ!
Πέντε λεπτά αργότερα τα πάντα απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα όταν ο Γκρέϊμλ πέτυχε το 0-2.
Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Γκλάντκι μείωσε όμως ούτε εκεί μπόρεσαν να αλλάξει κάτι στο ρυθμό του ματς η Ζόρια.
Στο 68ο o Ταξιάρχης Φούντας μπήκε στην ατζέντα των σκόρερ της αναμέτρησης αξιοποιώντας μεταβίβαση του Κάρα.

Κάπου εκεί η ομάδα της Αυστρίας χαλάρωσε και η Ζόρια προσπάθησε να πετύχει ότι πιο αξιοπρεπές ως το φινάλε, μειώνοντας αρχικά με πέναλτι του Ζαχεντί στο 86’ και τρία λεπτά αργότερα «άγγιξε» την ισοφάριση όταν κέρδισε κι άλλο πέναλτι, όμως αυτή τη φορά ο Ιρανός φορ νικήθηκε από τον γκολκίπερ Γκάρλτερ.
Εν τέλει το 2-3 έμεινε ως το τέλος και η Ραπίντ με δύο νίκες ετοιμάζεται για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.