Φλόρα-Ομόνοια 2-1 (4-5 πεν.): Πρόκριση μετά από ματς θρίλερ για τους Κύπριους!

Οι παίκτες της Ομόνοια ήταν ψυχραιμότεροι στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Κυπριακός σύλλογος αν και δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα του πρώτου αγώνα (1-0) απέναντι στην Φλόρα, κατάφερε εντέλει να προκριθεί στο τελευταίο στάδιο των προκριματικών του UEFA Europa Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει την Βελγική Άντβερμπ.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισάξιες. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κακουλή στο 43ο λεπτό, όμως οι Εσθονοί απάντησαν στο 48′ με τον Σάπινεν.

Όλα έδειχναν πως η Ομόνοια θα πάρει την ισοπαλία και το εισιτήριο για την επόμενη φάση των προκριματικών, όμως οι Κύπριοι υπολόγιζαν χωρίς τον μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Ο Σάπινεν σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 88ο λεπτό και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί καμία από τις δύο ομάδες δεν επέβαλε τον ρυθμό της, δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, επομένως Ομόνοια και Φλόρα έπρεπε να λύσουν τις διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η ομάδα του Μπέργκ επικράτησε με 5-4 και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση.