Ολλανδία-Σκωτία 4-0: Δείχνει πανέτοιμη για Γερμανία (highlights)

Καταιγιστική η Ολλανδία, επικράτησε με 4-0 της Σκωτίας.

Ολλανδία και Σκωτία αναμετρήθηκαν στο Άμστερνταμ σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει Euro 2024. Μετά από το πρώτο ημίχρονο, που οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Φλέκεν, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, συνέτριψαν με 4-0 τους Σκωτσέζους.

Ο Ράιντερς άνοιξε το σκορ στο 40′ μετά την ασίστ του Γκάκπο. Στο δεύτερο μέρος, όσο περνούσε η ώρα, οι Ολλανδοί αύξαναν την απόδοσή τους και πέτυχαν τρία τέρματα σε διάστημα 14 λεπτών.

Την αρχή έκανε στο 72′ με κεφαλιά ο Βαϊνάλντουμ, με την δεύτερη ασίστ του Γκάκπο στο ματς. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 84′ με τον Βέγκχορστ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάλεν ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για τις “τουλίπες”.

Ολλανδία (Κούμαν): Φλέκεν, Φρίμπονγκ, Χερτράιντα, Φαν Ντάικ, Άκε, Βίφερ, Βαϊνάλντουμ, Ρέιντερς, Σίμονς, Ντεπάι, Χάκπο

Σκωτία (Κλαρκ): Γκαν, Πόρτιους, Χέντρι, Τίερνι, Πάτερσον, Γκίλμουρ, Μακτομινέι, Ρόμπερτσον, Μακγκίν, Σάνκλαντ, Κρίστι