Ρουμανία – Ελβετία 1-0: Αήττητη και πρώτη (highlights)

Η Ρουμανία νίκησε 1-0 την Ελβετία και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο. Σκόρερ του γκολ ο Άλιμπεκ. Δεύτεροι οι Ελβετοί.

Φτωχό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο. Οι Ελβετοί είχαν την κατοχή της μπάλας, με υψηλά ποσοστά όμως δεν έφτιαξαν μεγάλη ευκαιρία.

Μπορεί να θυμάται κανεις το σουτ του Όκαφορ που έπιασε ο Μολντοβάν (18′) και ένα γύρισμα του Ντογέ που για εκατοστά δεν έφτασε στην μπάλα ο Γκαρσία για να σκοράρει (26′).

Στην πρώτη σοβαρή ευκαιρία η Ρουμανία σκόραρε με τον Άλιμπεκ (50′) από ασίστ του Μόρουτσαν.

Το έργο των Ελβετών έγινε πιο δύσκολο. Βρήκαν δύο τετ-α-τετ με Οκαφορ (60′) και Βάργκας (61′) αλλά και τις δύο φορές ο Μολντοβάν απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο τεράστιος – στην βραδιά – Μολντοβάν είπε όχι και στο δυνατό σουτ του Ούγκρινιτς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Ρουμάνοι νικησαν 1-0 και επέστρεψαν πρώτοι και αήττητοι σε μεγάλη διοργάνωση για πρώτη φορά μετά το 2016.

Ρουμανία: Μολντοβάν – Ράτσιου, Ντράγκουσιν, Μπούρκα, Μπάνκου – Μ. Μάριν, Κικαλντάου (65′ Ρ. Μαρίν) – Μόρουτσαν (65′ Χάτζι), Στανκιου (83′ Ολάρου), Κόμαν (72′ Ντράγκους) – Άλιμπεκ (83′ Πούσκας)

Ελβετία: Μβογκό – Ντογέ, Ακάντζι, Ελβέντι, Ροντρίγκεζ, Γκαρσία (62′ Ούγκρινιτς) – Άμπισερ (84′ Φρόιλερ), Τσάκα – Σακίρι (62′ Στέφεν), Βάργκας (81′ Ζεκίρι), Όκαφορ (62′ Αμντούνι)