Ρουμανία-Ισραήλ 1-1: Άντεξαν οι Ρουμάνοι, τα έχουν με την τύχη τους οι Ισραηλινοί (highlights)

Ρουμανία και Ισραήλ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο αλλά να μην καταφέρνουν να ανατρέψουν το 1-0 του πρώτου μέρους

Οι Ισραηλινοί έδειχναν πιο επικίνδυνοι κυρίως από τα δεξιά με Γεχεσκέλ και Ντάσα, αλλά η ασταθής επέμβαση του Γκλάζερ στο σουτ του Στάντσιου άλλαξε τα πάντα. Στο 27′ ο αρχηγός των Ρουμάνων σούταρε ο Ισραηλινός γκολκίπερ έχασε την μπάλα και από κοντά ο Άλιμπετς άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν 2 φορές κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Πέρετς είδε τον Μπούρτσα και τον Μολντοβάν να σταματούν τις προσπάθειές του στο 32′ και το 42′.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τους Ισραηλινούς να έχουν ευκαιρίες ακόμα και να γυρίσουν το ματς αλλά να μην τα καταφέρνουν. Στο 53′ με φοβερό αριστερό του Γκλουκ ισοφάρισαν για να χάσουν ευκαιρίες στη συνέχεια με Πέρετς και Βάισμαν. Στο 76′ ο Γκλουκ σημάδεψε το δοκάρι ενώ στο 88′ ο Αμπού Φανί σούταρε άουτ.

Αυτή η ισοπαλία κρατάει την Ρουμανία ένα βαθμό μπροστά από τον αντίπαλό της στη μάχη για τη δεύτερη θέση του ομίλου.