Γαλλία – Ιρλανδία 2-0: Συνεχίζει με το απόλυτο (highlights)

Η Γαλλία συνεχίζει με το απόλυτο 5 στα 5 στον 2ο όμιλο, επικρατώντας με 2-0 της Ιρλανδίας στο Παρίσι για την 5η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι Γάλλοι κυριάρχησαν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ως προς την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες και απέναντι σε μια ομάδα που επιχείρησε να αμυνθεί αποτελεσματικά.

Ο Ραμπιό σημάδεψε τον τερματοφύλακα Μπαζούνου με σουτ εκτός περιοχής στο 3ο λεπτό, ενώ στο αμέσως επόμενο ο Ζιρού επιχείρησε σουτ με τη μπάλα να μπλοκάρεται από τους φιλοξενούμενους αμυντικούς. Ο Τσουαμενί αξιοποίησε την ασίστ του Εμπαπέ και έβαλε μπροστά στο σκορ τη Γαλλία στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Εμπαπέ είχε την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαζούνου.

Η αναμέτρηση είχε καλύτερο ρυθμό στην επανάληψη με τους Γάλλους να σημειώνουν το 2-0 στο 48′ Ο Τουράμ πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του με τους “τρικολόρ”. Στο 52ο λεπτό οι Ιρλανδία απείλησε δύο φορές με τον Ογκμπένε που ήταν και ο κορυφαίος παίκτης της στη βραδιά.

Στο 67′ ο Τσουαμενί απέτυχε ν ανικήσειο από απόσταση τον Μπαζούνου, ενώ στο 72ο λεπτό ο Ντεμπελέ σημάδεψε το δοκάρι!

Τελευταία καλή στιγμή στο ματς με κεφαλιά του Τιράμ που έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η Γαλλία πέτυχε την 5η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, ενώ η Ιρλανδία έμεινε με συγκομιδή τριών βαθμών μετά από τέσσερις αγώνες.