Πορτογαλία-Ιταλία 5-1: Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι;…

Στο κατ’ ευφημισμό ντέρμπι του Α’ Ομίλου στο «Τα’ Κάλι» η Πορτογαλία νίκησε με 5-1 την Ιταλία, για την 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.

Οι νικητές ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν το τρίποντο με ανατροπή καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα.

Η Ιταλία προηγήθηκε στο σκορ στο 6ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Χάσα, ο Λιπάνι με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Πορτογαλία ισοφάρισε στο 35΄όταν μετά από σουτ του Κάρλος Μπόρχες, ο Ροντρίγκο Ριμπέιρο βρήκε την μπάλα, της άλλαξε πορεία και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Η Ιταλία στο 44’ έμεινε δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Λιπάνι για κτύπημα στον Γκουστάβο Σα.

Στην επανάληψη στο 57’ η Πορτογαλία πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από ασίστ του Ροντρίγκο Ριμπέιρο, ο Γκουστάβο Σα έκανε το 2-1.

Στο 68’ οι Πορτογάλοι έκαναν το 3-1 όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούγκο Φέλιξ, ο Γκαμπριέλ Μπας με κεφαλιά νίκησε τον Μαστραντόνιο.

Στο 89’ οι Πορτογάλοι έκαναν το 4-1 με τον Ούγκο Φέλιξ κι έφτασαν στο τελικό 5-1 στο 90+1 με γκολ του Ζοάο Κονκάλβες μετά από ασίστ του Μάρτιμ Φερνάντες.