Βέλγιο: Το «μαγικό» ημίχρονο του Ντε Μπρόινε (pic+vids)

Ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην ανατροπή της ομάδας του με 2-1 επί της Δανίας.

Στα νοκ άουτ του EURO 2020 βρίσκεται πλέον το Βέλγιο χάρις τον Κέβιν Ντε Μπρόινε. Ο 29χρονος μεσοεπιθετικός ήρθε από τον πάγκο στο ημίχρονο του ματς και με δική του ασίστ και γκολ οδήγησε τους συμπαίκτες του στην πρόκριση στους «16».

Ο έμπειρος άσος δημιούργησε το πρώτο τέρμα με εξαιρετικό τρόπο, παιρνόντας δύο αντιπάλους του, ενώ συνολικά είχε πέντε επιτυχημένες προσπάθειες 1vs1, τις περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη.

Παράλληλα είχε 36 επαφές με την μπάλα στο παιχνίδι, ενώ την υποδέχτηκε τρεις φορές στην αντίπαλη περιοχή, με τις δύο να έρχονται στην τελική πάσα του στο 1-1. Ακόμη σκόραρε με εκπληκτικό τελείωμα το 2-1, το οποίο αποδείχτηκε και το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση.

Όλα αυτά στο πρώτο του 45λεπτο μετά τον τραυματισμό του στον τελικό του Champions League. Που να είχε και ρυθμό…