Ας τη σταματήσει κάποιος… (vid)

Η Μπαρτσελόνα έδωσε ακόμα μια παράσταση στο «Καμπ Νου», σκόρπισε στους πέντε ανέμους τη Σαχτάρ (5-1) και θα πάει στο Ντόνετσκ για τουρισμό. Η ποδοσφαιρική Ευρώπη αναμένει πλέον έναν μεγάλο ημιτελικό. Αυτόν μεταξύ της διαστημικής Μπαρτσελόνα και της πάντα μεγάλης Ρεάλ Μαδρίτης!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησε πολύ δυνατά… Όπως συνηθίζει στο «Καμπ Νου». Αυτή τη φορά όμως “δάγκωσε” την αντίπαλό της μόλις στο 1ο λεπτό.Με το καλησπέρα! Ο Πιατόφ αναγκάστηκε με τη συμπλήρωση λίγων δευτερολέπτων από την έναρξη του αγώνα, να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του, όπου την έστειλε από πλάγια θέση αριστερά ο Ινιέστα.

Οι Ουκρανοί έδειξαν να συνέρχονται σχετικά γρήγορα και απείλησαν πολύ τον Βαλντές στη συνέχεια. Μάταια όμως… Αρκούσε ένα σοβαρό λάθος στο 34ο λεπτό για να βρει την ευκαιρία ο Ινιέστα να δώσει έτοιμο γκολ στον Άλβες. Εκείνος δεν είχε πρόβλημα και πραγματοποίησε μέσα σε αποθέωση το 2-0 για την Μπαρτσελόνα.

Στο δεύτερο μέρος, ήρθε η ώρα του προσώπου των ημερών. Ο Πικέ στο 54ο λεπτό, με τη βοήθεια και της τύχης, προσέθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Πέντε λεπτά μετά η Σαχτάρ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει με την προβολή του Ρακίτσκι όμως η. χαρά της δεν κράτησε για πολύ. Αμέσως μετά ο Λιονέλ Μέσι χόρεψε όλη την άμυνα των Ουκρανών και ο Κειτά δεν συγχώρεσε… 4-1 σε ρυθμό… προπόνησης για τους «μπλαουγκράνα».

Μια… προπόνηση που συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης. Οι ρόλοι εναλλάσσονταν με κινηματογραφική ταχύτητα, η μπάλα χανόταν κάπου ανάμεσα στα πόδια των Καταλανών και στο 87ο λεπτό, έπειτα από προσπάθεια του Ντάνι Άλβες, ο Τσάβι από κοντινή απόσταση πραγματοποίησε το 5-1!

Η ομάδα του Πέπ Γκουαρντιόλα φυσικά και βρίσκεται ήδη στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Κίτρινες: Ινιέστα – Ρατ, Ρακίτσκι, Φερναντίνιο

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+ Λήξη του αγώνα

90′ Ο Αφελάι στη θέση του Ινιέστα

87′ 4-1 Ο Ντάνι Άλβες τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Τσάβι και εκείνος δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το 5ο γκολ της Μπαρτσελόνα

83′ Ο Πέδρο τροφοδότησε τον Μέσι, εκείνος έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα όμως το τέρμα δεν μέτρησε καθώς ο Αργεντίνος ήταν σε θέση οφ σάιντ

82′ Δυνατό σουτ του Αντριάνο, η μπάλα στο δοκάρι! Μεγάλη ευκαιρία για την Σαχτάρ

78′ Ο Μάξγουελ στη θέση του Αντριάνο

76′ Ο Άλεξ πέρασε στη θέση του Γουίλιαν

70′ Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Φερναντίνιο στη θέση του Τζάντσον και ο Πέδρο αντί του Βίγια

62′ Δυνατό σουτ του Μέσι, έδιωξε με δυσκολία ο Πιατόφ

60′ 4-1 Με τη σέντρα ο Μέσι μαζεύει γύρω του όλη την άμυνα και δίνει στον Κεϊτά που με σουτ-κεραυνό στέλενει την μπάλα στα δίχτυα

59′ 3-1 Ο Σρνα εκτέλεσε φάουλ και ο Ρικίτσκι με προβολή πραγματοποίησε το 3-1

54′ 3-0 “Κομπίνα” των Καταλανών σε ένα φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Πικέ, εκείνος σούταρε από το ύψος του πέναλτι, κόντρα σε πόδια αντιπάλων και στα δίχτυα!

50′ Σουτ του Μέσι στην κίνηση, άουτ

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος…

45’+ Λήξη ημιχρόνου

34 2-0 Σοβαρό λάθος των Ουκρανών, “μαγική” μπαλιά του Ινιέστα, ο Άλβες κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε και τον Πιατόφ και σαν σε… προπόνηση πραγματοποίησε το 2-0

31′ Σέντρα του Άλβες από δεξιά, κεφαλιά του Βίγια, ούτε τώρα αντιμετώπισε πρόβλημα ο τερματοφύλακας της Σαχτάρ

29′ Αδύναμο σουτ του Βίγια έξω από την περιοχή, κανένα πρόβλημα για τον Πιατόφ

26′ Δυνατό ευθύβολο σουτ του Βίγια έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

20′ Ο Μέσι έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Πιατόφ, προσπάθησε να τον “κρεμάσει”, ο τερματοφύλακας της Σαχτάρ μπλόκαρε

13′ Σημαντική χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Άντερσον να αστοχεί απέναντι από τον Βαλντέζ. Η Σαχτάρ δείχνει πολύ επικίνδυνη, ξέφρενος ο ρυθμός του αγώνα…

7′ Σουτ του Τζάκστον από πλάγια θέση αριστερά, έδιωξε με δυσκολία ο Βαλντέζ

1′ 1-0 Οι Καταλανοί είπαν “καλησπέρα” και άνοιξαν το σκορ με τον Ινιέστα που μπήκε στην περιοχή και σούταρε εύστοχα στην κλειστή γωνία

Διοργάνωση: Champions League
Φάση: Προημιτελική
Γήπεδο: “Καμπ Νου”
Διαιτητής: Κρεγκ Τόμσον (Σκοτία)
Βοηθοί: Φράνσις Άντριους, Γκράχαμ Τσέιμπερς
Επιπρόσθετοι: Άλαν Μούιρ, Κάλουμ Μάρεϊ
4ος: Γουίλιαμ Κόλουμ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Μπούσκετς, Αντριάνο (78′ Μάξγουελ), Μασεράνο, Τσάβι, Κεϊτά, Ινιέστα (90′ Αφελάι), Μέσι, Βίγια (70′ Πέδρο)
Στον πάγκο: Μίνιο, Μπόγιαν, Μιλίτο, Τιάγκο Αλκάνταρα
ΣΑΧΤΑΡ ΝΤ. (Λουτσέσκου): Πιάτοφ, Σρνα, Ιστσένκο, Ρακίτσκι, Ρατ, Χούμπσμαν, Μκιταριάν, Ντάγκλας Κόστα, Τζάντσον (70′ Φερναντίνιο), Γουίλιαν (76′ Άλεξ), Αντριάνο