Χαμόγελα και από τους δύο

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε η Κοπεγχάγη το Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς απέσπασε ισοπαλία στην έδρα της Τσέλσι.

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε η Κοπεγχάγη το Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς απέσπασε ισοπαλία στην έδρα της Τσέλσι, η οποία και πέρασε στα προημιτελικά με τη νίκη της στη Δανία με 2-0.

Μπορεί η Τσέλσι να είχε το αβαντάζ των δύο τερμάτων από το πρώτο παιχνίδι και παράλληλα να αγωνιζόταν στην έδρα της, ωστόσο έδειξε από την αρχή πως σκοπός της ήταν να πετύχει ένα γκολ με το οποίο θα σφράγιζε την πρόκριση. Οι Αγγλοι είχαν δώσει χώρο στους αντιπάλους τους και έβγαιναν γρήγορα στην επίθεση, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα των Ζιρκόφ, Κόουλ. Οι δύο παίκτες είχαν άριστη συνεργασία από τα αριστερά και ταλαιπώρησαν αρκετές φορές την άμυνα της Κοπεγχάγης, όμως αυτό που έλειπε από τους γηπεδούχους ήταν η τελική προσπάθεια.

Η πρωταθλήτρια Δανίας είχε κατέβει στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κυνηγήσει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης και στο 26′ παραλίγο να το πετύχει. Ο Εντόιγ έφτασε κοντά σε ακόμα ένα τέρμα στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Τσεχ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι ξεκίνησε να πιέζει στη μεσαία γραμμή μην αφήνοντας χώρους στους παίκτες της Κοπεγχάγης. Οι Αγγλοι είχαν την υπεροχή και έβγαζαν αντεπιθέσεις, ωστόσο ο Ανελκά, που τροφοδοτήθηκε περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίχτη του, τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια.

Ο Σολμπάκεν αποφάσισε να ρισκάρει στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, ρίχνοντας στη μάχη και δεύτερο επιθετικό. Η Κοπεγχάγη άρχισε να “πατάει” την περιοχή του Τσεχ συχνότερα, αλλά ο Εντόιγ δεν έδινε πάσα ούτε στον εαυτό του, σπαταλώντας όσες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν και όσες θα  μπορούσε να είχε δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του.

Ούτε οι αλλαγές του Αντσελότι βοήθησαν για να αλλάξει η εικόνα του παιχνιδιού και έτσι ο επαναληπτικός για τους “16” ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με την Τσέλσι να πανηγυρίζει την πρόκριση και την Κοπεγχάγη να αποχαιρετά την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

88′ Ο Κρίστενσεν στη θέση του Μπολάνιος

84′ Ο Εσιέν στη θέση του Μίκελ

80′ Κίτρινη στον Μπολάνιος

80′ Φάουλ Ντρογκμπά, ο Βίλαντ μπλόκαρε

77′ Ο Εντόιγ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και επιχείρησε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

75′ Ο Μαλουντά στη θέση του Ζίρκοφ

75′ Ο Τόρες μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, ο Βίλαντ μπλόκαρε

74′ Ο Σαντίν στη θέση του Βίνγκααρντ

68′ Ο Τόρες στη θέση του Ανελκά

67′ Κίτρινη στον Κλάουντεμιρ

64′ Ο Εντόιγ πιεζόμενος από τον Μποσίνγκουα επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

62΄Σουτ Εντόιγ έξω από την περιοχή, ο Τσεχ μπλόκαρε εύκολα

61′ Ο Ζοχόρε στη θέση του Μπένγκτσον

55′ Ο Ντρογκμπά γύρισε από τα αριστερά, προβολή του Ραμίρες από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφυγε δύο μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

54′ Κίτρινη στον Ντρογκμπά

51′ Κόρνερ Λάμπαρντ από τα δεξιά, μετά από δύο κεφαλιές παικτών της Τσέλσι, η μπάλα έφτασε στον Ομπι Μίκελ, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι

48′ Σέντρα Μποσίνγκουα από τα δεξιά, πλασέ στην κίνηση του Ντρογκμπά από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45′ Σουτ Ντρογκμπά από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Βίλαντ μπλόκαρε εύκολα

41′ Αντεπίθεση της Τσέλσι, ο Ντρογκμπά μπήκε στην περιοχή από αριστερά, αλλά  το γύρισμα του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει πλάγια

33′ Αντεπίθεση της Τσέλσι, ο Ανελκά γύρισε από τα δεξιά της περιοχής, ο επερχόμενος Ζίρκοφ πιεζόμενος από τον Βεντ επιχείρησε το πλασέ στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

26′ Φάουλ Εντόιγ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Τσεχ, ο οποίος αρκέστηκε να βλέπει την πορεία της μπάλας

20′ Κάθετη μπαλιά του Ζιρκόφ, ο Ανελκά πλάσαρε στην κίνηση, ο Βίλαντ έπεσε στα πόδια του Γάλλου και απόκρουσε ενστικτωδώς με το δεξί χέρι

8′ Ο Κόουλ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική μεριά των διχτύων

3′ Ωραίος συνδυασμός μεταξύ Κόουλ και Ζιρκόφ, ο Αγγλος έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά της περιοχής, ο Λάμπαρντ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με σουτ έστειλε την μπάλα στις διαφημιστικές πινακίδες