Στην Ευρώπη είναι… κυρία (video)

Μπορεί στο Ιταλικό πρωτάθλημα να πραγματοποιεί ένα από τα χειρότερα ξεκινήματα της ιστορίας της, όμως στην Ευρώπη είναι άλλη ομάδα. Η Γιουβέντους μετά το διπλό στο Μάντσεστερ επί της Σίτι, επικράτησε (2-0) και της Σεβίλλης, αυτή τη φορά στην έδρα της και ανέβηκε στην κορυφή του τέταρτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η «μεγάλη κυρία» ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με σκόρερ τους Μοράτα και Τζάτζα πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις και απολαμβάνει μόνη την κορυφή του ομίλου.

Η Γιουβέντους που από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε πιο αποφασισμένη από τους Ισπανούς, προηγήθηκε στο σκορ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Μοράτα (41’). Ο Μπαρτσάλι σέντραρε από δεξιά και ο επιθετικός της «Γιούβε» με κεφαλιά νίκησε τον Ρίκο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, με αυτό το γκολ ο Μοράτα έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου που σκοράρει σε πέντε σερί ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η «Γιούβε» συνέχισε να κυριαρχεί, όμως δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα για να «κλειδώσει» τη νίκη. Τελικά, τη λύση έδωσε ο Τζάτζα που είχε περάσει στο ματς αντί του Μοράτα τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ιταλός έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Σεβίλλης και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.