«Διπλό» πρόκρισης για Γάνδη στο «Ζερλάν»

Μεγάλη νίκη με 2-1 στη Γαλλία επί της Λιόν πήρε η Γάνδη με γκολ στο τελευταίο λεπτό του ματς και πλέον κρατά την τύχη για την πρόκριση στους 16 στα χέρια της!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που με πλασέ του Φερί μετά από εξαιρετική πάσα του Γκεζάλ, άνοιξαν το σκορ στο 7’ (1-0).

Η πρωταθλήτρια Βελγίου κατάφερε πάντως να πάει στα αποδυτήρια έχοντας φέρει το παιχνίδι στο «Χ», αφού το απευθείας φάουλ του Μιλίσεβιτς στο 32’ διαμόρφωσε το 1-1.

Η… «κλοπή» της Γάνδης, πραγματοποιήθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από κόρνερ, ο Κουλιμπαλί βγήκε πρώτος στη μπάλα και διπλή προσπάθεια έγραψε το 1-2 «παγώνοντας» το «Ζερλάν».

Η Γάνδη ανέβηκε στους επτά πόντους σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και είναι αυτή τη στιγμή δεύτερη, στο +1 από τη Βαλένθια. Οι Βέλγοι πλέον, υποδέχονται την αδιάφορη και πρώτη Ζενίτ και θέλουν ίδιο ή καλύτερο από τη Βαλένθια, που την ίδια ώρα θα φιλοξενεί την τελευταία και αποκλεισμένη Λιόν.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας, η Γάνδη είναι αυτή που ευνοείται αφού έχει χάσει με 2-1 στο Λεβάντε αλλά έχει κερδίσει 1-0 στο Βέλγιο.