Μπάγερν Μονάχου-Ζάλτσμπουργκ 3-1: «Σφράγισε» την πρόκριση (hls)

Στους «16» του Champions League βρίσκεται και τυπικά η Μπάγερν Μονάχου μετά και την επικράτησή της απέναντι στη Ζάλτσμπουργκ, στην 4η αγωνιστική της Διοργάνωσης.

Την πρόκριση για την επόμενη φάση πήρε η Μπάγερν, μετά την επικράτηση της με 3-1 κόντρα στη Ζάλτσμπουργκ, με τα τέρματω των Λεβαντόφσκι (43′), Βέμπερ (αυτ. 52′) και Σανέ (68′).

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 από το 66′ λόγω αποβολής του Ρόκα, ενώ οι Αυστριακοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μπερίσα (77′).

Η «εικόνα» του αγώνα:

Το ματς στο Μόναχο κυλούσε δίχως πολλές φάσεις μέχρι και το γκολ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 43΄η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα με τον Λεβαντόφσκι να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Στάνκοβιτς. Με αυτό το τέρμα μάλιστα έπιασε τον Ραούλ με 71 στο Champions League.

Στο 52′ η Μπάγερν Μονάχου διεύρυνε το προβάδισμά της με το αυτογκόλ του Βέμπερ, ύστερα από σουτ του Κομάν.

Στο 66′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρόκα, όμως δύο λεπτά μετά πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Σανέ να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο 77′ ο Μπερίσα μείωσε σε 3-1 με κοντινή προβολή, με τη φάση να ελέγχεται από το VAR και εν τέλει το γκολ να κατοχυρώνεται.

Τα highlights:

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ (63′ Ερνάντες), Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ρίτσαρντς (79′ Μαρτίνεθ), Ρόκα, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (62′ Σανέ), Μίλερ, Κομάν (79′ Ντάγκλας Κόστα), Λεβαντόφσκι

Ζάλτσμπουργκ: Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Βέμπερ, Ραμάλιο, Κρίστενσεν, Σόμποζλαϊ (71′ Σούσιτς), Γιουνούζοβιτς (71′ Αντεγιέμι), Καμαρά, Μουεπού (71′ Ασιμέρου), Μπερίσα, Κοϊτά