Μάντσεστερ Γ. – Μπασάκσεχιρ 4-1: Καθάρισε σε 35′ (hl)

Με τρία γκολ στα πρώτα τριάντα-πέντε λεπτά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθάρισε γρήγορα και εύκολα τον αγώνα με την Μπασάκσεχιρ. Νίκη 4-1.  Παραμένει πρώτη στον όμιλο και θέλει μια ισοπαλία στα επόμενα δύο ματς για να προκριθεί.

Η δυναμική εκκίνηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανταμείφθηκε με το καταπληκτικό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες (7′) το οποίο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ.

Η Γιουνάιτεντ συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς. Ο Φερνάντες σκόραρε ξανά μετά την γκάφα του τερματοφύλακας Γκιουνόκ στο 19ο λεπτό και ο Ράσφορντ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 3-0 στο 35ο λεπτό. Περίπατος ως το ημίχρονο με σκορ 3-0.

Οι Άγγλοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σόλσκιερ μέχρι το 60ο λεπτό έκανε τέσσερις αλλαγές δίνοντας ανάσες στους παίκτες που τις είχαν περισσότερο ανάγκη.

Η Μπασάκσεχιρ δοκίμασε αρκετά σχήματα. Ευκαιρίες δεν έφτιαξε αλλά με ένα φάουλ του Τούρουτς στο 75ο λεπτό μείωσε και έδωσε λίγο ενδιαφέρον στο φινάλε.

Θα μπορούσε να δώσει ακόμη περισσότερο αλλά το σουτ του Βίστσα στο 80ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Χέα.

Το ματς ολοκληρώθηκε με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Τζέιμς (90+) σε αντεπίθεση των κόκκινων διαβόλων.

Με το τελικό 4-1 η Γιουνάιτεντ παραμένει πρώτη στον όμιλο και θέλει έναν βαθμό στα τελευταία δύο ματς για να προκριθεί.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. : Ντε Χέα – Γουάν-Μπισάκα (59′ Γουίλιαμς), Λίντελοφ (46′ Τουανζέμπ), Μαγκουάιρ, Τέλες – Φρεντ, Φαν ντε Μπέικ – Φερνάντες (59′ Γκρίνγουντ), Μαρσιάλ (82′ Μάτιτς), Ράσφορντ (59′ Τζέιμς) – Καβάνι

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ : Γκιουνόκ – Ραφαέλ, Σκρτελ (87′ Πονκ), Επουρεάνου, Μπολινγκολί (74′ Καλντιρίμ) – Έζτσαν (74′ Τζουλιάνο), Τούρουτς, Καφετσί (46′ Τεκντεμίρ) – Βίστσα, Τσαντλί (61′ Γκουλμπράντσεν), Μπα