5ος όμιλος: Και τώρα… τελικός για Λίβερπουλ – Σάλτσμπουργκ (videos)

Η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Νάπολι στο «Άνφιλντ» και θα παίξει... τελικό με τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία. Νίκη επί της αδιάφορης βαθμολογικά Γκενκ χρειάζεται η ομάδα του Μανωλά.

Η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Νάπολι στο «Άνφιλντ» και θα παίξει… τελικό με τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία.

Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν στο σκορ, αφού μόλις στο 21’ ο Μέρτενς βρήκε δίχτυα με υπέροχο σουτ, ενώ λίγο νωρίτερα η ομάδα του Κλοπ είχε χάσει τον Φιρμίνο με πρόβλημα τραυματισμού.

Τελικά, η Λίβερπουλ βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 65’ με κεφαλιά του Λόβρεν, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή, παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Περίπατος για τη Σάλτσμπουργκ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σάλτσμπουργκ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με τον πλέον εμφατικό τρόπο, καθώς συνέτριψε με 4-1 τη Γκενκ στο Βέλγιο.

Οι Αυστριακοί μετρούσαν τρεις σερί απώλειες βαθμών και ήθελαν νίκη για να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης, κάτι που, όπως εξελίχθηκε το ματς, πήραν πολύ εύκολα.

Ο Ντάκα στο 43’ άνοιξε το σκορ για τη Σάλτσμπουργκ και δύο λεπτά αργότερα ο Μιναμινό με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Χουάνγκ, ο οποίος έπειτα από γύρισμα του Χάλαντ έγραψε το 0-3.
Η Γκενκ μείωσε προσωρινά σε 1-3 με τον Σαμάτα και στο 87’ ο Χάλαντ διαμόρφωσε το τελικό 1-4, πετυχαίνοντας το 8ο γκολ του σε πέντε ματς στο Champions League.