Πέρασε πρώτη με άνεση η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και με 4-0 επικράτησε της Ντινάμο Ζάγκρεμπ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Γιουβέντους στον 8ο όμιλο.

Οι Ισπανοί μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 31’ χάρη στον Βιέτο ενώ η αποβολή του Στογιάνοβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με δεύτερη κίτρινη, έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της ομάδας του Σαμπάολι.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 χάρη στο γκολ του Εσκουδέρο στο 66’, «κλειδώνοντας» την υπόθεση τρεις βαθμοί ενώ ο Ενζονζί ήρθε στο 80’ για το 3-0. Το τελικό σκορ έγραψε τρία λεπτά πριν το 90’ Μπεν Γεντέρ.

Η Σεβίλλη έφτασε έτσι τους 10 βαθμούς σε τέσσερα ματς και την επόμενη αγωνιστική έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση (και την πρωτιά) αφού υποδέχεται τη δεύτερη Γιουβέντους στην Ανδαλουσία. Το ματς που ακολουθεί κόντρα στη Λιόν στο Ζάγκρεμπ, είναι «όλα τα λεφτά» για τους Κροάτες που θα τα παίξουν όλα για την τρίτη θέση.