Τσέλσι-Μίλαν 3-0: Με το ραβδί του Πότερ (hls)

Ο Γκρέιαμ Πότερ οδήγησε την Τσέλσι στην πρώτη της νίκη στον όμιλο απέναντι στη Μίλαν βάζοντας "φωτιά" στον όμιλο.

Η Τσέλσι έψαχνε την πρώτη της νίκη στο Champions League και στο πρώτο ματς του Γκρέιαμ Πότερ στον πάγκο της το τρίποντο ήρθε και μάλιστα εύκολα απέναντι στη Μίλαν.

Ο Φοφανά πέτυχε το πρώτο του ευραπαϊκό γκολ για του “μπλε” και άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετουσιώνοντας σε γκολ την υπέροχη που είχαν οι Λονδρέζοι από την αρχή της αναμέτρησης.

Τα θεμέλια της νίκης έβαλε ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος επίσης σκόραρε για πρώτη φορά στην Ευρώπη για λογαριασμό της Τσέλσι και έκανε το 2-0 στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρόωρο τέλος στο ματς έβαλε ο Ρις Τζέιμς (που είχε και την ασίστ στον “Όμπα”) με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή στο 62ο λεπτό. Έτσι η Τσέλσι έφτασε τη Μίλαν στους τέσσερις βαθμούς και τα πάντα στον όμιλο είναι ανοιχτά.

Τσέλσι: Κέπα, Φοφανά (38’ Τσαλόμπα), Κουλιμπαλί, Τιάγκο Σίλβα, Ρις Τζέιμς, Τσίλγουελ, Λόφτους-Τσικ, Κόβατσιτς (66’ Ζορζίνιο), Μάουντ (74’ Χάβερτς), Στέρλινγκ (74’ Μπρόγια), Ομπαμεγιάνγκ (65’ Γκάλαχερ).

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Μπάλο-Τουρέ, Τομόρι, Καλούλου, Ντεστ, Τονάλι, Μπενασέρ (73’ Πομπέγκα), Κρούνιτς (65’ Γκάμπια), Ντε Κετελάρε (65’ Ρέμπιτς), Λεάο (72’ Μπραΐμ Ντίαθ), Ζιρού (73’ Οριγκί).