Άγιαξ – Νάπολι 1-6: Εφιάλτης για τον Αίαντα, όνειρο για τους Ναπολιτάνους (hls)

Για ένα ακόμη παιχνίδι η Νάπολι είναι εκθαμβωτική. Το έδειξε στα προηγούμενα παιχνίδια της, το έδειξε και στο Άμστερνταμ απέναντι στον Άγιαξ τον οποίο σκόρπισε με 1-6.

Οι Ναπολιτάνοι δεν φάνηκε να σοκάρονται από το γρήγορο γκολ το οποίο πέτυχε ο Αίαντας στο 9ο λεπτό, με τον Κούντους.

Η Νάπολι ισοφάρισε στο 18ο λεπτό με τον Ραπσαντόρι και μπήκε οδηγός στο σκορ στο 33ο λεπτό με σκόρερ τον Ντι Λορέντσο.

Οι παίκτες του Σπαλέτι είχαν πάρει… φόρα και πέτυχαν και 3ο γκολ στο 45 με γκολ του Ζιελίνσκι κλείνοντας εντυπωσιακά το πρώτο ημίχρονο.

Ο εφιάλτης δεν τελείωσε στο πρώτο μέρος

Στο δεύτερο μέρος θα περίμενε κανείς τον Άγιαξ να μπει με το… μαχαίρι στα δόντια, αλλά η Νάπολι ήταν και πάλι εκείνη που σκόραρε, με τον Ρασπαντόρι για δεύετερη φορά κάνοντας το 4-1.

Η κατήφορος του Άγιαξ συνεχίστηκε με τον κόσμο της ομάδας να φεύγει από το γήπεδο στο 63ο λεπτό όταν και έγινε 5-1 με σκόρερ τον απίστευτο Κβαρασκέλια.

Ο κόσμος απογοητευμένος έφευγε και τα πράγματα χειροτέρευαν με τον Τάντιτς, στο χειρότερο βράδυ του με τη φανέλα του Άγιαξ, να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73ο λεπτό αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Το 6ο γκολ για τη Νάπολι ήρθε στο 81ο λεπτό με σκόρερ τον Σιμεόνε που είχε μπει στο ματς λίγα λεπτά πριν.

Η Νάπολι έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Άγιαξ και στο 89ο λεπτό ο Ντεμπελέ έστειλε από το ύψος του πέναλτι την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.