Group H: Η Γιουβέντους στην κορυφή, δεύτερη η Τσέλσι (vid)

Η Γιουβέντους κατέκτησε την πρώτη θέση στον 8ο όμιλο επικρατώντας εντός έδρας της Μάλμε, την ώρα που η Τσέλσι "περιορίστηκε" στο 3-3 από τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη

Γιουβέντους – Μάλμε 1-0

Μπορεί να είχε επτά απουσίες η Γιουβέντους όμως “έκανε τη δουλειά” της κόντρα στη Μάλμε. Το πρώτο γκολ του Μόιζε Κεν στο Τσάμπιονς Λιγκ με τη φανέλα της Γιουβέντους ήταν αρκετό για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προκειμένου να φτάσει στην πέμπτη νίκη της σε έξι ματς κατακτώντας την πρώτη θέση στην κατάταξη. Η αλήθεια είναι όμως ότι οι Ιταλοί χρειάζεται να βελτιωθούν ενόψει των αναμετρήσεων στη φάση των “16” του Champions Legaue. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 18ο λεπτό.

Ζενίτ – Τσέλσι 3-3

Μπορεί ο Τίμο Βέρνερ να άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό για την Τσέλσι, όμως αυτό το προβάδισμα δεν αποδείχθηκε προφητικό για ό,τι θα ακολουθούσε. Η Ζενίτ δεν πτοήθηκε και έφτασε με δύο γκολ σε τρία λεπτά, στο 38ο και το 41ο προηγούμενη στην ανάπαυλα του αγώνα. Σκόρερ των Ρώσων ο Κλαουντίνιο και ο Αζμούν.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τόμας Τούχελ ανέκτησε τον έλεγχο, ισοφάρισε με το Ρομέλου Λουκάκου στο 62ο λεπτό, πήρε προβάδισμα με το δεύτερο γκολ του Βέρνερ στο 85ο, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη και την κορυφή του ομίλου καθώς στις καθυστερήσεις ο Οζντόεφ έγραψε το τελικό 3-3. Η Ζενίτ τερμάτισε στην τρίτη θέση, την οποία είχε εξασφαλισμένη πριν από το ματς και θα συνεχίσει στο Europa League