Σπόρτινγκ Λισ. – Ντόρτμουντ 3-1 : Νίκη πρόκρισης για τους Πορτογάλους! (hls)

Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε η Σπόρτινγκ νικώντας 3-1 στη Λισαβόνα τη Λειψία. Δύο γκολ πέτυχε ο Πέδρο Γκοντσάλβες (30', 39') κι ένα ο Πέδρο Πόρο. Το γκολ της "τιμής" ο Μάλεν στις καθυστερήσεις

H Σπόρτινγκ Λισαβόνας έπραξε το ποδοσφαιρικό… αυτονόητο, δεδομένων των συνθηκών, στο «Ζορζ Αλβαλάδε» νικώντας με 3-1 την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ένα σκορ που μάλλον αδικεί την πρωταθλήτρια Πορτογαλίας με βάση τη συνολική εικόνα του ματς, που πάντως της δίνει απευθείας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ μια αγωνιστική πριν το τέλος της φάσης των ομίλων.

Ο 23χρονος Πέδρο «Πότε» Γκοντσάλβες με δύο τέρματα – το πρώτο έπειτα από γκάφα στην άμυνα των φιλοξενούμενων – έβαλε για τα καλά σε ρυθμό νίκης – πρόκρισης την ομάδα του.
Η Ντόρτμουντ με τις απουσίες και τις εν γένει αδυναμίες της έδειξε απλά πως ήθελε, αλλά δεν μπορούσε…
Στο 81ό λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Πέδρο Γκοντσάλβες, ο γκολκίπερ Κόμπελ απέκρουσε αλλά ένας άλλος.. Πέδρο, ο Ισπανός Πόρο κεφαλιά έκανε το 3-0.
Η Ντόρτμουντ, που έπαιξε με δέκα παίκτες από το 74’ λόγω αποβολής του Καν, μείωσε με τον Μάλεν στο 93’. Έψαξε ένα γκολ – θαύμα που θα την κρατούσε «ζωντανή» στο φινάλε της διαδικασίας των ομίλων αλλά… δεν…