Ρεάλ – Σαχτάρ 2-1: Βήμα πρόκρισης οι “Μερένχες” (hls)

Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της Ρεάλ Μαδρίτης, οι "Μερένχες" επικράτησαν 2-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και απέκτησαν προβάδισμα για την πρώτη θέση στον όμιλο τους.

Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της Ρεάλ Μαδρίτης, οι “Μερένχες” επικράτησαν 2-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” και απέκτησαν προβάδισμα για την πρώτη θέση στον όμιλο τους.

Οι Μαδριλένοι άνοιξαν το σκορ με τον Γάλλο σταρ στο 14ο λεπτό. Ένα γκολ ιστορικό, καθώς ήταν το 1000ο της “Βασίλισσας” στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι Ουκρανοί είχαν δοκάρι με τον Πάτρικ στο 10′ και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 39ο λεπτό με τον Φερνάντο, ωστόσο ο Μπενζεμά… χτύπησε και πάλι στο 61ο λεπτό, διαμορφώνοντας με πλασέ το τελικό 2-1.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπιασε κορυφή με εννέα βαθμούς, ενώ η Σαχτάρ είναι στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις έναν βαθμό.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί, Αλάμπα, Μιλιτάο, Καρβαχάλ (66΄ Φερνάντεθ), Μόντριτς, Κασεμίρο, Κροος, Βινίσιους, Μπενζεμά (79′ Γιόβιτς), Βάσκεθ

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Τρούμπιν, Ντόντο, Μάρλον, Ματφιένκο, Ισμαΐλι, Στεπανένκο (80′ Σουντάκοφ), Τέτε (79′ Μάρλος), Μαϊκόν, Πάτρικ (79′ Αντόνιο), Μούντρικ (71′ Σόλομον), Φερνάντο (86′ Νεντίνιο)