Μπριζ – Μάντσεστερ Σίτι 1-5 : Κυρίαρχη και νικήτρια (hls)

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην έκπληξη του πρώτου ομίλου την Μπριζ. Άνετη επικράτηση στο Βέλγιο με 5-1.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την μπάλα στα πόδια της και είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Δεν έκανε πολλές φάσεις αλλά ήταν πιεστική. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν στο όριο και κατάφεραν να βγάλουν τρεις φορές οφσάιντ τους παίκτες του Γκουαρδιόλα όμως στο 30ο λεπτό δεν τα κατάφεραν, ο Ζοάο Κανσέλο έφυγε τετ-α-τετ μετά την μπαλιά του Φόουντεν και έκανε το 0-1.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Νσοκί ανέτρεψε τον Μάχρεζ και η Σίτι κέρδισε πέναλτι. Ο Μάχρεζ το εκτέλεσε και έκανε το 0-2. Η Σίτι τέλειωσε το ημίχρονο με 66% κατοχή μπάλας και δέχτηκε μόλις μια τελική προσπάθεια και ήταν εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έμοιαζαν εντελώς εκτός αγώνα στο αμυντικό κομμάτι. Πολλά προβλήματα και πολλές φάσεις για την Σίτι.

Σκόραρε και ο άλλος μπακ της Σίτι, ο Κάιλ Γουόκερ για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Champions League (53′) από ασίστ του Ντε Μπρόινε για να κάνει το 0-3.

Στο 65ο λεπτό μπήκαν στο γήπεδο ο Στέρλινγκ και ο νεαρός Πάλμερ. Οι δυό τους συνδυάστηκαν δύο λεπτά αργότερα και ο 19χρονος Κόουλ Πάλμερ πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στο Champions League, με σουτ εκτός περιοχής.

Η Μπριζ ήθελε να πετύχει ένα γκολ και τα κατάφερε με τον Βανάκεν στο 81ο λεπτό με κοντινό σουτ όμως η Σίτι βγήκε ξανά στην επίθεση και ο Μάχρεζ με το δεύτερο γκολ του στο ματς σημείωσε το τελικό 1-5 από κοντά στο 84ο λεπτό.

Μπριζ (3/5/2) : Μινιολέ – Μάτα, Χέντρι, Σόμπολ – Σόουα (56′ Φαν ντε Μπρεμτ), Βανάκεν, Μπαλάντα, Ριτς (56′ Φόρμερ), Νσοκί (79′ Μέχελε) – Λανγκ, Ντε Κέτελαρ (79′ Ντοστ)

Μάντσεστερ Σ. (4/3/3) : Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ (57′ Ακέ), Κανσέλο – Ρόδρι (71′ Φερναντίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (57′ Γκιουντογκάν), Ντε Μπρόινε (65′ Πάλμερ) – Μάχρεζ, Γκρίλις, Φόουντεν (64′ Στέρλινγκ)