Θρίαμβος για τη Σέριφ με Κολοβό, προβάδισμα για Σαχτάρ και Σάλτζμπουργκ (vids)

Αγκαλιά με την πρόκριση στους ομίλους του Champions League βρίσκεται η Σέριφ Τίρασπολ, μετά το ευρύ 3-0 επί της Ντινάμο Ζάγκρεμ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η ομάδα από των Δημήτρη Κολοβού (βρήκε δίχτυα στο 54ο λεπτό) και Γιώργου Αθανασιάδη πέτυχε μία από τις σημαντικότερες νίκες της ιστορίας της και πλέον απέχει 90 λεπτά από την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Το σκορ για τη Σέριφ άνοιξε στο 45ο λεπτό ο Τραορέ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 80ο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Την ίδια ώρα Σαχτάρ Ντόνετσκ και Σάλτζμπουργκ απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League, καθώς οι μεν Ουκρανοί επικράτησαν 1-0 της Μονακό στο “Stade Louis II”, ενώ οι Αυστριακοί νίκησαν με 2-1 τη Μπρόντμπι.

“Χρυσός” σκόρερ για τη Σαχτάρ ήταν ο Πεδρίνιο (19′), ενώ τα γκολ της Σάλτζμπουργκ σημείωσαν οι Αντεγιέμι (56′) και Άαρονσον (90′). Η Μπρόντμπι είχε προηγηθεί στο 9′ με γκολ του Ούρε.