Mπακασέτας: Η καλύτερή του χρονιά!

Ο Τάσος Μπακασέτας έφτασε τα 12 γκολ στην τουρκική Super Lig και διανύει την πιο παραγωγική χρονιά της καριέρας του.

Ο Έλληνας διεθνής άσος, σκόραρε στο ματς της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της γειτονικής χώρας, πετυχαίνοντας γκολ με πέναλτι στο 80ό λεπτό του εντός έδρας αγώνα με την πρώην ομάδα του Αλάνιασπορ.

Το τέρμα του μπορεί να μη στάθηκε αρκετό ώστε να αποτρέψει την ήττα που ήρθε με τελικό σκορ 3-1, όμως σηματοδότησε την κατάρριψη του προσωπικού του ρεκόρ σε μία σεζόν πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, ο Μπακασέτας πέτυχε το 5ο του γκολ στην ομάδα με την οποία αγωνίζεται από τον περασμένο Ιανουάριο, ενώ είχε σκοράρει και άλλες επτά φορές στο 2020-21 με τη φανέλα της Αλάνιασπορ, φτάνοντας συνολικά τα 12 στη Super Lig.

Ξεπέρασε έτσι τα 11 τέρματα που είχε πετύχει τη σεζόν 2015-16 με τη φανέλα του Πανιώνιου. Ακολουθεί η περίοδος 2019-20 με τα 10 γκολ στην Αλάνιασπορ και το 2017-18 όπου σκόραρε έξι φορές στο δρόμο για την κατάκτηση του ελληνικού πρωταθλήματος με την ΑΕΚ.

Ο Μπακασέτας είναι τέταρτος σκόρερ στο φετινό πρωτάθλημα Τουρκίας, ενώ η Τράμπζονσπορ είναι τέταρτη στη βαθμολογία, εννέα πόντους πίσω και με ένα ματς περισσότερο από την πρωτοπόρο Μπεσίκτας.