Στα προημιτελικά η Φενέρ, stop για την Μπεσίκτας

Στους «8» του Κυπέλλου Τουρκίας προκρίθηκε η Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 4-1 εκτός έδρας της Ρίζεσπορ για τους «16» της διοργάνωσης.

Κάντλετς (24΄), Ιρτεγκούν (68΄), Τοπάλ (87΄), Σο (88΄) σημείωσαν τα γκολ των «καναρινιών», ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τη Ρίζε ο Οβατσικλί στο 61΄. Αντίθετα, η Μπεσίκτας ηττήθηκε στην Καισάρεια με 1-0 από την Καϊσέρισπορ με τον Τασντεμίρ, με πέναλτι, στο 39΄ και αποκλείστηκε.

Στα υπόλοιπα ματς της Τετάρτης (11/2) η Μπούρσασπορ απέκλεισε στα πέναλτι, με 3-2, την Μπουγιουκσεχίρ με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 0-0 και την παράταση 1-1. Στην παράταση με 4-2, εκτός έδρας, απέκλεισε η Μερσίν την Καρντεμίρ, με το τελικό στο 90λεπτο στο «Σεΐχογλου Σταντί» να είναι το 2-2.