Πανσερραϊκός – Παναθηναϊκός 2-0: Αποδείχθηκε ”λιοντάρι” κι έστειλε μήνυμα ανόδου! (hls)

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Παναθηναϊκού Β' χάρη στα γκολ των Αντμίρ Μπαΐροβιτς και Βίκτορ Στίνα.

Ο Πανσερραϊκός κέρδισε την δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού με 2-0 ανακάμπτοντας μετά την ήττα από τον Ηρακλή και διατηρώντας την διαφορά ασφαλείας από την ΑΕΛ.

Ο Πανσερραϊκός πήρε το πολυπόθητο τρίποντο κόντρα στο τριφύλλι με γκολ του Αντμίρ Μπαΐροβιτς στο 71ο λεπτό και του Στίνα στο 90′. Την πρώτη καλή στιγμή στο ματς την είχαν οι γηπεδούχοι με τον Καρασαλίδη να μην μπορεί να εκτελέσει από κοντινή απόσταση. Στο 23′ η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είχε μια ευκαιρία με τον Ξενόπουλο να διώχνει και το σουτ των γηπεδούχων να κόβεται. Ο Ξενόπουλος κλήθηκε σε νέα μεγάλη επέμβαση στο 38ο λεπτό σε τετ α τετ με τον Σαίντ. Ο Παναθηναϊκός είχε την φάση του στο πρώτο ημίχρονο στο 40′, όταν ο Ταβάρες μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Αθανασακόπουλος δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός έψαχνε το γκολ, όμως δεν δημιουργούσε απειλητικές καταστάσεις. Μέχρι το 71΄, όταν ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Στίνα με γκολ στο 90′ σημειώνοντας το τελικό 2-0 με σέντρα σουτ που αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.