ΑΕΛ – ΑΕΚ Β’: (Χ)άθηκαν βαθμοί στη Λάρισα (Highlights)

ΑΕΛ και ΑΕΚ Β' έμειναν ανικανοποίητες στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Η επιστροφή στη δράση για την Super League 2 είναι γεγονός, με τις αναμετρήσεις να έχουν ξεκινήσει από εχθές (3/1/24). Σήμερα είχαμε δύο αγωνιστικές. Στην πρώτη ο Καμπανιακός επικράτησε με (2-0, 15:00) του ΠΑΟΚ Β‘ και στη δεύτερη η ΑΕΛ υποδέχτηκε την ΑΕΚ Β’.

Σε ένα στείρο πρώτο μέρος, οι μονομαχίες είχαν την τιμητική τους, χαρακτηριστικό ήταν τα 22 φάουλ που σημειώθηκαν. Η μοναδική μεγάλη ευκαιρία ανήκε στην ΑΕΛ, όταν ο Παπαγεωργίου έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και προηγήθηκαν με γκολ του Χριστόπουλου στο 51′ λεπτό.

Ωστόσο η ΑΕΛ, έβγαλε αντίδραση και έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία στο 68′ λεπτό με κεφαλιά του Ογκμπόε, επιβεβαιώνοντας ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή της βαθμολογίας φέτος.

Το τελικό αποτέλεσμα (1-1) αφήνει τις δύο ομάδες ανικανοποίητες. Η μεν ΑΕΛ γιατί ναι μεν ανέβηκε και πάλι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αλλά έχασε την ευκαιρία να ανοίξει την διαφορά και η δε ΑΕΚ Β’ γιατί αν κέρδιζε σήμερα θα έμπαινε στην 5αδα.

Συνθέσεις:

ΑΕΛ: (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Θωμαΐδης, Νίνο, Αντράντα, Πεντρόσο, Κ. Παπαγεωργίου, Μαυριάς.

ΑΕΚ Β’: (Κούστας): Γκίνης, Ραντόνια, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Κανελλόπουλος, Φοφανά, Λαμαράνα, Κάτσικας, Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Θεοδωρίδης.