Μακεδονικός – ΑΕΚ Β’ 1-1: Όλα στη… μέση

Με γκολ των Χάσεκ (66') προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, πέντε λεπτά μετά ο Κατσικάς ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (71')...

Σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας παραμένει ο Μακεδονικός καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΚ Β’ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής για τη Super League 2.

Η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά απώλεσε την ευκαιρία ν’ αναρριχηθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (σ.σ. με αγώνα περισσότερο) προσπερνώντας την ΑΕΛ και να μειώσει – ακόμη περισσότερο – τη διαφορά από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Πάραυτα, ο Μακεδονικός συμπλήρωσε δύο μήνες αήττητος κι αφήνει υποσχέσεις για… μεγάλα πράγματα στη συνέχεια. Μέσα από ένα ισορροπημένο ματς, οι δύο ομάδες – ουσιαστικά – αλληλοεξουδετερώθηκαν “χάνοντας” ένα ημίχρονο.

Τα πλέον σπουδαία ακολούθησαν στο 2ο 45λεπτο με τον Χάσεκ να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ όμως η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ. Κι αυτό γιατί η αντίδραση της “Ένωσης” ήταν – σχεδόν – άμεση με τον Κατσικά να ισοφαρίζει στο 71′, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτός ήταν – μόλις – ο δεύτερος βαθμός σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την ομάδα του Νίκου Κούστα.

Μακεδονικός (Στ. Μαλεζάς): Περντρέου, Προβυδάκης, Πέδρο Λούκας, Τσαμούρης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ, Τσιλιγγίρης (56′ Λεωνιδόπουλος), Ραμίρεζ (56′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης, Σιμόνι (67′ Μπιανκόνι).

ΑΕΚ Β’ (Ν. Κούστας): Θεοχαρης, Ρόκσον, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Πήλιος, Ρουκουνάκης, Φοφανά, Σκόνδρας (69′ Ανδρικόπουλος), Κάτσικας (88′ Κοσίδης), Χριστόπουλος (88′ Σταμούλης), Ζίνι (69′ Τιέι).

13. Αλμωπός Αριδαίας 0 -0αγ.

* Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα Super League 2, 2023-24 με απόφαση του Δ.Σ. της Διοργανώτριας (26.9.23).