Super League 2: Ανατροπή ελπίδας για την Καλλιθέα, πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό Β’

Μεγάλη νίκη για την Καλλιθέα με (3-1) επί της Παναχαϊκής, ενώ η δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, μέσα στην έδρα της Προοδευτικής με (1-0).

Τέσσερα παιχνίδια έγιναν για το Νότιο όμιλο της Super League 2, με τη νίκη της Καλλιθέας επί της Παναχαϊκής να ξεχωρίζει. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έμειναν σε τροχιά ανόδου, αφού βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από την πρώτη Κηφισιά.

Καλλιθέα – Παναχαϊκή 3-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Καλλιθέα. Οι Πατρινοί άνοιξαν το σκορ στο 45’ με τον Τοπάλ, αλλά η ποιότητα των γηπεδούχων φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι το τελικό σκορ ήταν το (3-1). Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Λουκίνας (51’, 55’) και Ναμπί στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου.

Αιγάλεω – Επισκοπή 2-3

Μεγάλο διπλό για την ομάδα από την Κρήτη μέσα στην έδρα του Αιγάλεω με (3-2). Χρυσός σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Κεφαλάς, αφού με δικό του γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου, η Επισκοπή πήρε τη νίκη. Παρά το τρίποντο, η Επισκοπή δεν μπορεί να προλάβει τη σωτηρία, αφού βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Ηλιούπολη – Καλαμάτα 0-1

Σε ένα «σφιχτό» παιχνίδι με λίγες φάσεις, η Καλαμάτα κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ηλιούπολη χάρη σε γκολ του Ρόβα στο 73ο λεπτό του αγώνα. Με αυτή τη νίκη η Καλαμάτα σκαρφάλωσε στην 5η θέση με 37 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στην 8η με 34.

Προοδευτική – Ολυμπιακός Β’ 0-1

Ήττα που της ψαλιδίζει τις ελπίδες παραμονής γνώρισε η Προοδευτική από τη δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού. Ο Μπα σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 71’, δείχνοντας ότι παραμένει «καυτός», αφού σκόραρε τρία γκολ στο προηγούμενο αγώνα με την Καλλιθέα. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έμειναν στην 11η θέση με 19 βαθμούς ενώ ο Ολυμπιακός Β’πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη και έφτασε στην 9η θέση με 23 βαθμούς.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Athens Kallithea FC-Παναχαϊκή 3-1

Προοδευτική-Ολυμπιακός Β΄ 0-1

Ηλιούπολη-Καλαμάτα 0-1

Αιγάλεω-Επισκοπή 2-3

ΠΑΟ Ρουφ-Χανιά 16:00