Βέροια – Μακεδονικός 1-2: Νίκη πεντάδας για τον Μακεδονικό (hls)

Ο Μακεδονικός, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 2, επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Βέροιας.

Ο Μακεδονικός, επικράτησε με 2-1 της Βέροιας για την 9η αγωνιστική της Super League 2 και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσουκάνη, ο Σαραγιώτης «σημάδεψε» το δοκάρι και ο Λεωνιδόπουλος πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.

Η Βέροια, που έχασε καλή στιγμή στο 34 με τον Μπελεβώνη, ισοφάρισε στο 39ο λεπτό. Ο Ορφανίδης με σουτ νίκησε τον Γουναρίδη για να φέρει το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 67΄ ο Μπελεβώνης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει 2 τα τέρματα της Βέροιας με κοντινή προβολή.

Το τελικό 2-1, ήρθε στο 77. Ο Τσουκάνης έκανε τη σέντρα με τον Σιμόνι να σκοράρει και να βάζει ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι, έμειναν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Λισγάρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Βέροια (Βελιτζέλος): Παπαδόπουλος, Μουχάλης (82′ Μπούζας), Ντουμάνης (82′ Ιωάννου), Στίκας, Μαραγκός, Μασούρας (90+2′ Παπατζίκος), Ορφανίδης (67′ Μπλέτσας), Φασίδης, Μπελεβώνης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι.

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος (88′ Κοτταρίδης), Τσιλιγγίρης (75′ Χασάνογλου), Σάντσεθ (46′ Ζαννάκης), Σιμόνι (90+4′ Ταχματζίδης).

Διατητής: Κακουλίδης (Θράκης)
Βοηθοί: Τζιοτζιος (Θράκης), Καραγιάννης (Θράκης)