Super League 2: Εντυπωσιακό ΟΦ Ιεράπετρας ισόπαλος ο Παναθηναϊκός Β΄

Ο Παναθηναϊκός Β΄πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας εκτός έδρας με τον Θεσπρωτό του Ρότσα, ενώ εντυπωσιακή νίκη πανηγύρισε ο ΟΦ Ιεράπετρας επικρατώντας του ΠΑΟ Ρουφ με 4-0.

Νότιος όμιλος

ΟΦ Ιεράπετρας-ΠΑΟ Ρουφ4-0

Εντυπωσιακή νίκη σημείωσε ο ΟΦ Ιεράπετρας επικρατώντας του ΠΑΟ Ρουφ με 4-0!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Βουό που πέτυχε δύο γκολ.

Το σκορ άνοιξε ο παλιός παίκτης του ΟΦΗ στο 14 και στο 17 ο Μούλερ με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο Αντερέγκεν στο 21 με σουτ έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 σημείωσε ο Βουό με σουτ στο 47΄. Ο ΟΦ Ιεράπετρας θα μπορούσε να έχει πετύχει και πέμπτο γκολ όμως στο σουτ του Αντερέγκεν η μπάλα βρήκε στο οριζόνδιο δοκάρι του Κουνάδη.

ΟΦ Ιεράπετρας (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ (72′ Ζήσης), Κατάλντι (66′ Χιμένεθ), Μηλιώτης, Αντερέγκεν (66′ Καλλιτσουνάκης), Βουό (54′ Κάζαου), Μούλερ (54′ Γκομπερβίγιε).

ΠΑΟ Ρουφ (Λαδάς): Κουνάδης, Χατζηλάμπρος, Πανουργιάς (52′ Τασιούλας), Σμίλτος (52′ Φιλιμίγκας), Κατσούλης, Ζαχαρός, Καλλέργης, Βενάρδος, Κυριαζής (62′ Κονέ), Τσιάβος, Ζαφειράκης (29′ Καμί).

Ηρόδοτος-Απόλλων Σμύρνης 0-1

Τη δεύτερη του νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή μαζί με ΟΦ Ιεράπετρας Καλαμάτα και Παναχαϊκή, σημείωσε ο Απόλλωνας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους, σημείωσε ο Μωραϊτης με σουτ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Τάτση, άγγιξε το 2-0 στο 25ο λεπτό, όταν ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κρόστα.

Ηρόδοτος : Κρόστα, Κριεζίου, Γρηγορόπουλος, Μακρυδάκης, Ζιώγας, Μασάδο, Σουρνάκης, Βρεττός, Μ. Χαλκιαδάκης, Φράγκος, Φαλκάο.

Απόλλων Σμύρνης : Κότσαρης, Ντομίνγκεζ, Λούι, Τσελεπίδης, Οντόνε, Παπαγεωργίου, Φατιόν, Κοροβέσης (30′ Λούσινγκερ), Μωραΐτης, Χαλίμι, Σίγκνεβιτς.

Παναχαϊκή-Επισκοπή2-1

Η Παναχαϊκή πήρε νίκη με ανατροπή κόντρα στην Επισκοπή με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 62΄με τον Εμπουέλε, όμως πέντε λεπτά αργότερα, ο Λιποράσε ισοφάρισε σε 1-1! Το τελικό 2-1 για την ομάδα της Πάτρας, έγραψε στο 74΄ο Αργεντινός Λιποσάρε!

Παναχαϊκή : Κολοβούρης, Στεργίδης, Λιποράσε, Λαρέα, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος (66′ Λινάρδος), Τσιάρας, Μπουρλάκης (66′ Αλεξόπουλος), Κέρι, Μυτίδης, Νίκολα Καρακλάιτς (46′ Νιλτίνιο).

Επισκοπή : Καλογεράκης, Πολίτης, Κούτσιας, Εμπουέλε, Σαμούρκασόβι, Λάμτσε, Σταθόπουλος (60′ Βουκελάτος), Κεφαλάς, Σκεντεράι, Χοβανισιάν, Γ. Παπαδόπουλος (60′ Κρίκλοου)

Θεσπρωτός-Παναθηναϊκός Β 2-2

Ο Θεσπρωτός προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στον Παναθηναϊκό Β΄όμως το «τριφύλλι» είχε ισάριθμες απαντήσεις για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το σκορ στο δημοτικό στάδιο Ηγουμενίτσας, άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Μπίκας, με τον Αθανασακόπουλου του Παναθηναϊκού να ισοφαρίζει στο 54΄. Ένα λεπτό αργότερα ο Πέρεζ έβαλε εκ νέου τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ και το τελικό 2-2 σημείωσε ο Σαρδέλης στο 83΄.

Θεσπρωτός : Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Βαλιέντε, Μίγγος, Διγκόζης, Μπίκας (46′ Πέρεζ), Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Μπονίγια.

Παναθηναϊκός Β : Μαργκόνο, Σιδεράς, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Εμπόι, Ταβάρες, Τουρκοχωρίτης (46′ Σαρδέλης), Τερεζίου (46′ Μπιλάλ), Αλμπάνης, Ηλιάδης.

Διαγόρας-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-2

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας επικρατώντας του Διαγόρα με 2-0.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Σκόνδρας, στο 39ο λεπτό και στο 59 ο Κοζορώνης.

Διαγόρας : Αθανασόπουλος, Μαγκάκης, Πετράκης, Τάτσης, Μανιώτης, Παπαϊωάννου, Καραμάνης (54′ Τσιαντούλας), Βουργουτζής, Μπλάνκο (46′ Παραστατίδης), Αντεσίνα, Λαϊουέλ (69′ Οικονομικός).

Αναγέννηση Καρδίτσας : Γκέκας, Αναστασόπουλος, Δημόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Κοζορώνης, Λαγός, Βερνάρδος, Ριέρα, Ντονγκού, Τσβετάνοφ.

Ηρακλής Λάρισας-Απόλλων Πόντου 0-1

Το γκολ του Μπελεβώνη στο 18ο λεπτό αποδείχτηκε αρκετό για τον Απόλλωνα Πόντου για να πάρει το «τρίποντο» κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσιμίκα στο 55ο λεπτό.

Ηρακλής Λάρισας : Κουτζαβασίλης, Καμπέρης, Γκαλίτσιος, Καψάλης, Γκουγκούδης, Μπάμης (46′ Αλτάνης), Χρηστίδης, Μπάτροβιτς, Συρεγγέλας, Τσιμίκας, Λεσάι.

Απόλλων Πόντου : Πίτκας, Μαλουμάντσοκο, Μουμίν, Καλαϊτζίδης, Αμπουντού, Καλογέρης, Αραβίδης, Αμαραντίδης, Άντο, Μπελεβώνης, Ελλέ.

Νίκη Βόλου – ΝΠΣ Βέροια 1-1