Αστ. Βλαχιώτη – ΑΕΚ Β΄1-1: Πικρή ισοπαλία με κέρδος Θεοχάρη

Η ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Νίκου Παναγιωταρά στην τεχνική ηγεσία της Β΄ομάδας, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας εκτός έδρας, κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη για την 22η αγωνιστική της Super League 2.

Σε αυτό το ματς που ήταν και το πρώτο επίσημο του Νίκου Παναγιωταρά στον πάγκο της ομάδας, το ντεμπούτο του έκανε και ο τερματοφύλακας Γιώργος Θεοχάρης! Ο νεαρός είχε ν΄αγωνιστεί σ΄επίσημο ματς σχεδόν δύο χρόνια, καθώς τελευταία φορά ήταν με την Κ19. Η ΑΕΚ παρά τις απουσίες της κατάφερε να πάρει τη νίκη!

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Γιούση, ο Λάτσι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 16 πάλι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιούση.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 17 με τον Μπάτροβιτς, με τον Θεοχάρη να σώζει την ομάδα του.

Στο 31΄Ο Γιούσης εκτέλεσε κόρνερ ο Γερολέμου έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει ξανά κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιούσης ανατράπηκε στην περιοχή και ο διαιτητής κατελόγισε πέναλτι.

Από τα έντεκα μέτρα ο Γιούσης ήταν εύστοχος και με την βοήθεια του δεξιού δοκαριού νίκησε τον Ιωαννίδη για το 1-0.

Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με τον Μουστακόπουλο ν΄αναγκάζει τον Ιωαννίδη να παραχωρήσει το κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με το Πολουρτάδο στο 50 με τον Θεοχάρη να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση! Ο νεαρός τερματοφύλακας έσωσε την ΑΕΚ και στο 62΄στο πλασέ του Φλένσμποργκ μέσα από την περιοχή.

Ο 20χρονος πορτιέρε της ΑΕΚ, κράτησε το μηδέν για την εστία του και στο 75΄στο πλασέ του Τσίπρα μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Φλένσμπουργκ στις καθυστερήσεις του ματς στο τελικό 1-1.

Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Ιωαννίδης, Αναστασόπουλος, Λάμτσε, Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Ουρτάδο (60′ Μπούζας), Σοκολάροφ (75′ Παπούλης), Μαϊσουράντζε, Τσίπρας, Αλνταίρ (60′ Φλένσμπουργκ), Μπάτροβιτς (75′ Ζαΐμι).

ΑΕΚ Β (Παναγιωτάρας): Θεοχάρης, Γιανούτσος, Λάτσι, Αρβανίτης, Ραντόνια, Μουστακόπουλος (71′ Ρουκουνάκης), Γερολέμου, Γιούσης(90΄Μπούσης), Τζούντα Γκαρσία (71′ Παρράς), Μιτάι, Κοσίδης (66′ Ιατρούδης).

Διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυραντωνάκης, Δασκαλάκης (Ηρακλείου)