ΑΕΛ – Ολυμπιακός Β’ 2-1: Συνεχίζουν την κούρσα οι “βυσσινί”

Η ΑΕΛ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού Β’ παραμένοντας αήττητη απ’ τον Νοέμβριο (είχε χάσει απ’ τους Πειραιώτες) και σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη Super League 2. Οι δύο ομάδες αναμετρηθηκαν για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ραμίρεζ στο 20ο λεπτό, ο οποίος σκόραρε με δυνατό σουτ, αφού η μπάλα κόντραρε στον Μπαγκαλιάνη. Οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους στο 54′ με τον Παπαγεωργίου και απέκτησαν σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Ο Ολυμπιακός Β’ κέρδισε πέναλτι στο 77′ μετά από ατομική ενέργεια του Κλίτσα και μαρκάρισμα του Μπέρτου στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο Βοΐλης σκόραρε για τους Πειραιώτες δύο λεπτά αργότερα και έβαλε και πάλι την ομάδα του στο κυνήγι των βαθμών, ωστόσο δεν άλλαξε τίποτα ως το φινάλε. Η ΑΕΛ έφτασε τους 39 πόντους και πλησίασε την πρωτοπόρο Βέροια η οποία έχει 42, αλλά και παιχνίδι λιγότερο. Ο Ολυμπιακός έμεινε πέμπτος με 28 βαθμούς.