Καβάλα-Βέροια 0-2: Κορυφή και στο +3 από την ΑΕΛ

Η Βέροια έκανε το καθήκον απέναντι στην ουραγό Καβάλα, νίκησε με 2-0 και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +3 από την ΑΕΛ.

Εύκολη νίκη για τη Βέροια με 2-0, κόντρα στην τελευταία του βαθμολογικού πίνακα Καβάλα.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τους Μούργο (10′) και Φοφανά (25′). Η Καβάλα είχε την ευκαιρία να μειώσει από την άσπρη βούλα με τον Καϊούμπι στο 36ο λεπτό, όμως ο γκολκίπερ Βελλίδης με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.

Η Βέροια παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερη την ΑΕΛ με 33. Αξίζει να σημειώθει ότι η πρωτοπόρος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο από τους “βυσσινί”.

Η Καβάλα βρίσκεται στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς και κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Θωμαϊδης (40′ Μπάουμαν), Στίκας, Αρμάλας, Καραγιάννης (40′ Μουσίγια), Σπάσιτς, Έμπερτ, Καϊούμπι (65′ Γροσδάνης), Σαμπανίδης, Σταμένκοβιτς (85′ Οκάν).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης (81′ Δημόπουλος), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας, Γαβριηλίδης, Μούργος, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Γιακουμάκης (90′ Καπνίδης), Πασάς (81′ Παπαχρήστος).