Επέστρεψε στις νίκες (video)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Εργοτέλη στον εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής και πλησίασε στις θέσεις των play off.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Εργοτέλη στον εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής και πλησίασε στις θέσεις των play off. Ο Κοντρέρας στο 16ο λεπτό και ο Τσουκαλάς στο 86o σκόραραν για το Δικέφαλο. Διαμαρτύρεται για πέναλτι του Σνάουτσνερ στον Λεάλ ο Εργοτέλης, που ήταν καλύτερος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Αρχικά πλάνα
Ο Μάκης Χάβος ξεκίνησε τον ΠΑΟΚ με το κλασικό πλέον 4-2-3-1 έχοντας τον Κρέσιτς κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα τους Σνάουτσερ, Κοντρέρας, Μαλεζά και Λίνο. Στη μεσαία γραμμή σε ρόλο αμυντικού χαφ  οι Βιτόλο και Φωτάκης με τον Ίβιτς μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού. Στο δεξί άκρο σε ρόλο χαφ εξτρέμ ο Σαλπιγγίδης, στο αριστερό ο Κουτσιανικούλης και σε ρόλο φορ ο Μουσλίμοβιτς.
Ο Νίκος Καραγεωργίου δεν άλλαξε το 4-3-3 με το οποίο παρατάσσει τον Εργοτέλη ούτε μέσα στην Τούμπα. Ο Δασκαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια με τους Σιασβίλι και Χίμπλινγκερ να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο Ρουμπάκης και στο αριστερό ο Βίσιο. Στο κέντρο σε ρόλο αμυντικού χαφ ο Κυριακίδης, με το Τζούνιορ και το Φραγκουλάκη μπροστά του, δεξιά έπαιζε ο Ρομάνο, αριστερά ο Λεάλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπούντιμιρ

Ο Κοντρέρας σκόραρε.
Ο ΠΑΟΚ δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες καθώς είχε μείνει μακριά από τις θέσεις των πλέι οφ και ήθελε μόνο τη νίκη στον εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής.
Ο ΠΑΟΚ πίεσε από την αρχή και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό. Ο Σαλπιγγίδης μπήκε από δεξιά, έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.
Στο 16ο λεπτό ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ. Ο Λίνο εκτέλεσε πολύ έξυπνα  φάουλ από τον άξονα, ο Κοντρέρας πήδηξε ψηλότερα απ όλους μέσα στην περιοχή του Εργοτέλη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.
Ο Εργοτέλης ανέβασε την απόδοση του στη συνέχεια εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε.
Στο 36ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε καλή ευκαιρία σε σουτ του Κουτσιανικούλη που εξουδετέρωσε ο Δασκαλάκης, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Εργοτέλης θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε σουτ του Μπούντιμιρ το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Κρέσιτς

Ο Κοντρέρας έσωσε.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση.
Στο 50 οι Κρητικοί δικαιολογημένα ζήτησαν πέναλτι σε σπρώξιμο του Λεάλ από το Σνάουτσερ αλλά ο Λαμπρόπουλος που ήταν κοντά είπε παίζεται.
Στο 59ο λεπτό ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στη ισοφάριση αλλά ο Κοντρέρα έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περασει τη γραμμή στο γυριστό του Βερπακόφσκις.
Στο 68ο λεπτό οι Κρητικοί έχασαν άλλη μια  μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσια όταν ο Μπούντιμιρ σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Κρέσιτς μπλόκαρε την μπάλα και αφού πρώτα είχε κοντράρει στον Κοντρέρας που ήταν ο κορυφαίος του δικεφάλου και του αγώνα.
Και ενώ μετά το 70 ο ρυθμό ειχε πέσει απελπιστικά, ο ΠΑΟΚ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού κατάφερε να σκοράρει στο 86 και να κλειδώσει τη νίκη.
Ο Μουσλίμοβιτς με πολύ όμορφη πάσα βρήκε τον Τσουκαλά μέσα στην περιοχή και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε το Δασκαλάκη και έγραψε το τελικό 2-0.

90+4′ Λήξη αγώνα

90+4 Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με το Μουσλίμοβιτς

90+ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

88′ Καρέλης στη θέση του Ρομάνο

88′ Εττό στη θέση του Κουτσιανικούλη

86′ Γκοοοολ!! 2-0 ο ΠΑΟΚ κόντρα ροή του αγώνα. Ο Μουσλίμοβιτς βρήκε με πολύ ωραία πάσα τον Τσουκαλά ο οποιος μέσα απο την περιοχή νίκησε το Δασκαλάκη

83′ Πολύ κακό θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο

81′ Κίτρινη κάρτα Ελ Ζάαρ

80′ Κίτρινη κάρτα Γιαλούσης

79′ Κίτρινη Βερπακόφσκις

74′ Γιαλούσης στη θέση του Βίσιο

73′ Ελ Ζάαρ στη θεση του Σαλπιγγίδη

68′ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Μπούντιμιρ να σουτάρει μέσα απο την περιοχή, τον Κοντρέρας να βάζει την κόντρα και η μπάλα να φτάνει στον Κρέσιτς

63′ Κίτρινη κάρτα στο Λίνο

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Γυριστό του Βερπακόφσκις απο το πέναλτι, με το κεφάλι ο Κοντρέρας έδιωξε πρίν η μπάλα περάσει τη γραμμή

57′ Τσουκαλάς στη θέση του Φωτάκη

56′ Γύρισμα του Βερπακόφσκις απο δεξιά, μπλόκαρε ο Κρέσιτς

50′ Σπρώξιμο του Λεάλ απο τον Σνάουτσερ μέσα στην περιοχή, ο Λαμπρόπουλος είπε παίζεται

46′ Έναρξη β’ ημιχρόνου

45+ Λήξη ημιχρόνου

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη σε σουτ του Μπούντιμιρ που έδιωξε σε κόρνερ ο Κρέσιτς

41′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Βερπακόφσκις στη θέση του Φραγκουλάκη.

36′ Δυνατό σουτ του Κουτσιανικούλη, έπεσε στη γωνία ο Δασκαλάκης και έδιωξε σε κόρνερ

30′ Μισή ώρα αγώνα στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει το ρυθμό

19′ Ο Λεάλ μπήκε πολυ όμορφα μέσα στην περιοχή, γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ

16′ Γκοοοολ!!! 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Φάουλ του Λίνο εκτελεσμένο πολύ εξυπνα έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Κοντρέρας που την έστειλε στα δίχτυα του Δασκαλάκη

15′ Κίτρινη κάρτα στο Λεάλ

7′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με το σουτ του Σαλπιγγίδη απο καλή θέση να φεύγει άουτ

5′ Πέντε λεπτά αγώνα στην Τούμπα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο