Ο Λεμονής έφερε “Χ”αμόγελα (vid)

Με τον Τάκη Λεμονή στον πάγκο του ο Πανιώνιος πήρε πολύτιμο βαθμό (1-1) στις Σέρρες.

Ο Έλληνας τεχνικός, που έπιασε δουλειά μέσα στην εβδομάδα, είδε τον Δημήτρη Σιόβα να ισοφαρίζει στο 66΄ και αμέσως μετά να τρέχει να πανηγυρίσει στη αγκαλιά του. Το είχε ανάγκη αυτό το γκολ ο Πανιώνιος καθώς δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να ξεφύγει 4 βαθμούς στη μάχη για την σωτηρία.
Τα «λιοντάρια» ήταν. λιοντάρια μόνο στο α΄ ημίχρονο όταν προηγήθηκαν και είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα γκολ. Οι Νεοσμυρνιώτες αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη και κατάφεραν με τον Δραμινό, Σιόβα να παγώσουν τις Σέρρες.
Ο Κοκότοβιτς δεν αντιμετώπιζε προβλήματα και με εξαίρεση τον Κάστρο (αντί του Αμπουμπακάρι) παρέταξε την 11αδα που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις την προηγούμενη αγωνιστική εναντίον του Παναθηναϊκού.
Από την άλλη πλευρά ο Λεμονής μη έχοντας στη διάθεσή του τους Μπάλαμπαν και Κουμορτζί  προσπάθησε να βρει λύσεις μέσα από την χρησιμοποίηση των Αναστασόπουλου και Σαλαλί.
Ο Πανσερραϊκός επιχείρησε να γίνει από την αρχή το αφεντικό του αγώνα. Έτσι «με το καλημέρα» ανέλαβε την πρωτοβουλία και πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο είχε δημιουργήσει ήδη τρεις φάσεις για γκολ.
Αν δεν καρποφόρησαν, αυτό οφείλεται στην επιπολαιότητα του Νταλέ, ο οποίος στο 7΄και στο 11΄ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάχο από πλεονεκτικές θέσεις. Ούτε ο Μαβενέ κατάφερε να «τρυπήσει» τον Αυστριακό γκολκίπερ στο  15΄.
Κι ενώ φαινόταν ότι ο Πανιώνιος είχε περάσει αλώβητος το «πρώτο κύμα», ήρθε  στο 19΄το διπλό λάθος των Μάχο- Λάτκα και η εσφαλμένη εκτίμηση του διαιτητή Τσινιάρη να δώσει πέναλτι στο πέσιμο του Νταλέ προ του γκολκίπερ 19΄ για να καταδικάσει τους «κυανέρυθρους».
Ο Λεοζίνιο ευστόχησε από τα 11 μέτρα κι έβαλε τα «λιοντάρια» μπροστά στο σκορ. «Πατώντας» πάνω σε αυτό το γκολ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Δίχως να ρισκάρουν στην επίθεση έβρισκαν τον τρόπο να απειλούν τον Μάχο.  Αν μάλιστα ο Γεωργιάδης ήταν πιο προσεκτικός στο 34΄ θα είχαν «κλειδώσει» νωρίς-νωρίς τη νίκη
Το σκηνικό δεν άλλαξε στο  β΄ ημίχρονο. Ο Πανιώνιος συνέχισε να είναι ακίνδυνος επιθετικά, γεγονός που ανάγκασε τον Λεμονή να ρίξει (57΄) στον αγώνα τον Κούκετς αντί του Γουνδουλάκη.
Ο Κοκότοβιτς, από την πλευρά του, κοίταξε να κάνει ακόμη πιο δύσκολη την ανάπτυξη των φιλοξενουμένων περνώντας στον αγώνα τον Αμπουμπακάρι αντί του Κάστρο. Αυτό δεν εμπόδισε τον Πανιώνιος να κερδίζει προοδευτικά μέτρα στο γήπεδο.
Με τον Ριέρα άρχισε να εμβολίζει την άμυνα των Σερραίων από τα δεξιά και από μια τέτοια επίθεση ξεκίνησε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ισπανός κέρδισε κόρνερ, από το οποίο ο Δημήτρης Σιόβας με κεφαλιά στο 66΄νίκησε τον Ράντβαν (1-1).
Το ματς στη συνέχεια «άνοιξε» και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Ο Πανσερραϊκός κυρίως με τις εκτελέσεις φάουλ του Σουμπίνιο  (71΄, 79΄), ο Πανιώνιος με το σουτ του Κούκετς (73΄).

H εξέλιξη του αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό Σερρών
Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών)
Βοηθοί:
Ελευθερίου (Αθηνών), Δημητριάδης (Μακεδονίας)

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′: Έναρξη της αναμέτρησης
7′: Ο Μπέλιτς βρήκε τον Νταλέ, που μπήκε στην περιοχή, αλλά σούταρε άστοχα από πλάγια δεξιά
11′: Κίτρινη κάρτα στον Λεοζίνιο για φάουλ στον Αναστασόπουλο
11′: Σέντρα του Γεωργιάδη από αριστερά, ο Νταλέ έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι λίγο πιο μπροστά από το πέναλτι, αλλά ο Μάχο μπλόκαρε την μπάλα
15′: Κόρνερ του Μπέλιτς, κεφαλιά του Μαβενέ, ο Μάχο έδιωξε σε νέο κόρνερ
19′: Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό, που κερδίζει ο Νταλέ από τον Μάχο, μετά από λάθος πάσα του Λάτκα προς τον τερματοφύλακα του και το οποίο αμφισβήτησαν δικαιολογημένα οι φιλοξενούμενοι
19′: Κίτρινη κάρτα στον Μάχο
21′: ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Ο Λεοζίνιο από την “άσπρη βούλα” έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά του Μάχο και τον Αυστριακό στην άλλη, ανοίγοντας το σκορ για τον Πανσερραϊκό
27′: Οι γηπεδούχοι έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ ο Πανιώνιος δυσκολεύεται να αναπτυχθεί
34′: Ο Γεωργιάδης σούταρε από πλάγια δεξιά στην περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
40′: Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και από τις δύο ομάδες
44′: Ένα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων
45’+2: Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46′: Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου
50′: Σέντρα του Μπέλιτς από δεξιά, ο Σιόβας με προβολή έδιωξε σε κόρνερ
55′:Ο Αμπουμπακάρι στη θέση του Κάστρο
56′: Μακρινό σουτ του Σουμπίνιο από αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μάχο
57′: Ο Κούκετς στη θέση του Γουνδουλάκη
58′: Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου
60′: Ο Παπάζογλου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μπέλιτς δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και η μπάλα άουτ πέρασε παράλληλα με την εστία
66′: ΓΚΟΟΛ (1-1): Ο Σάμαρης έκανε το κόρνερ από δεξιά και ο Σιόβας με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ράντμαν και ισοφάρισε για τον Πανιώνιο
67′: Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ
71′: Φάουλ του Σουμπίνιο από αριστερά, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μάχο, ο οποίος δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε
73′: Σουτ του Κούκετς από το ημικύκλιο της περιοχής, δεν ανησύχησε ο Ράντμαν που μπλόκαρε την μπάλα
73′: Κίτρινη κάρτα στον Αμπουμπακάρι για φάουλ στον Σάμαρη
75′: Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη για διαμαρτυρία
80′: Φάουλ για τον Πανσερραϊκό σε καλή θέση έξω από την περιοχή, ο Σουμπίνιο εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα βρήκε στο τείχος και πέρασε κόρνερ
84′: Ο Οκπάκο στη θέση του Σαλαλί
88′: Σουτ του Λεοζίνιο λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, ο Μάχο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα
90′: Σέντρα του Γεωργιάδη από αριστερά, ο Νταλέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν απείλησε τον Μάχο που μπλόκαρε εύκολα
90′: Τέσσερα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90’+3′: Κάθετη πάσα του Γεωργιάδη στον Νταλέ, ο οποίος σούταρε από πλάγια αριστερά, αλλά ο Μάχο ήταν σε ετοιμότητα
90’+4′: Κίτρινη κάρτα στον Κούκετς
90’+4′: Ο Όμο στη θέση του Αναστασόπουλου
90’+4: Ο Τάντιτς στη θέση του Γεωργιάδη
90’+5′: Λήξη της αναμέτρησης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Παπάζογλου, Μαβενέ, Άμο, Άλβαρεζ, Κάστρο (55′ Αμπουμπακάρι), Σουμπίνιο, Μπέλιτς, Γεωργιάδης (90’+4′ Τάντιτς), Λεοζίνιο, Νταλέ
Στον πάγκο: Νόβοτα, Γαλανόπουλος, Βοσκόπουλος, Παντελιάδης, Ανάκογλου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Μανιάτης, Σιόβας, Λάτκα, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Αναστασόπουλος (90’+4′ Όμο), Σάμαρης, Ριέρα, Γουνδουλάκης (57′ Κούκετς), Σαλαλί (84′ Οκπάκο)
Στον πάγκο: Παναγόπουλος, Σκούρτης, Γιόνσον, Κολοβός