Ο Ποντένσε “έσωσε” τον Ολυμπιακό

Ο βραχύσωμος άσος των ερυθρόλευκων σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Παναιτωλικό και απέτρεψε από τη δημιουργία ενός αρνητικού ρεκόρ. Διαβάστε ποιο θα ήταν αυτό.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται στο γκολ τη φετινή περίοδο παρότι δημιουργει πλειάδα ευκαιριών σε κάθε παιχνίδι. Ιδιαίτερα στα πρώτα ημίχρονα σκοράρει με το σταγονόμετρο, καθώς πριν το γκολ του Ποντένσε είχε σκοράρει ξανά σε πρώτο ημίχρονο στις 16 Σεπτεμβρίου για την τρίτη αγωνιστική απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης.

Στα επόμενα οκτώ ματς δεν έβαλε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σε δύο εξ αυτών έμεινε άσφαιρος. Αυτά τα οκτώ πρώτα ημίχρονα χωρίς γκολ ισοφάρισαν ένα ρεκόρ που κρατά από το 1981. Τότε ο Ολυμπιακός (παρεμπιπτόντως είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα) δυσκολευόταν επίσης να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που είχε συμβεί σε οκτώ συνεχόμενα ματς. Το σερί τότε το είχε σταματήσει ο Νικολούδης σε ντέρμπι με την ΑΕΚ που είχε λήξει ισόπαλο με σκορ 2-2.