Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ: “Ερυθρόλευκη” ανατροπή από αέρος (vid)

Στο ντέρμπι της σεζόν 2011-12 ο Μπαλάφας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους του Μπόλονι, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο κεφαλιές από Φουστέρ και Τζιμπούρ για να πάρει τη νίκη.

Στις 2 Οκτωβρίου του 2011 ο Ολυμπιακός του Ερνέστο Βαλβέρδε υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ του Λάζλο Μπόλονι νωρίς στη σεζόν.

Ο διαβασμένος Δικέφαλος του βορρά μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε με τον Μπαλάφα στο 25ο λεπτό. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να έρθει το θετικό αποτέλεσμα.

Η απάντηση των “ερυθρόλευκων” ήρθε από αέρος. Δύο κεφαλιές ανέτρεψαν την κατάσταση και έγειραν την πλάστιγγα στο κόκκινο.

Αρχικά ήταν ο Νταβίντ Φουστέρ που ισοφάρισε μετά από ωραία σέντρα του Τοροσίδη στο 35′.

Εν συνεχεία ήταν η σειρά του Τζιμπούρ να “χτυπήσει” με τον ίδιο τρόπο ύστερα από ωραία σέντρα του Μιραλάς για να κάνει το 2-1 στο 42′. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε πριν το ημίχρονο και το σκορ έμεινε έτσι ως το τέλος για να γίνει αποτέλεσμα για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.