Ατρόμητος: Όλα τα φετινά «buzzer beater» (video)

Τα φετινά παιχνίδια που η ομάδα του Περιστερίου έχει «σώσει» βαθμούς στις καθυστερήσεις.

Συνολικά πέντε τα φετινά «buzzer beater», όλα εντός έδρας, όλα κόντρα σε ομάδες που αγωνίζονται στα playouts της τρέχουσας σεζόν. Πιο πρόσφατο παράδειγμα, το γκολ του Τζοβάρα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του απέναντι στον Πανσερραϊκό, για την 3η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League. Οι «κυανόλευκοι» έχουν ηττηθεί μόλις τρεις φορές σε 15 εντός έδρας παιχνίδια τη φετινή χρονιά. Τα υπόλοιπα 12 πήραν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Πέντε από αυτά έληξαν με «δραματικό» τρόπο και έδωσαν εννέα πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Σάσα Ίλιτς.

Την 9η αγωνιστική ο Ατρόμητος υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό. Όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα έληγε ισόπαλη (2-2), όμως ένα γκολ του Βέργου στο 90+9′ έδωσε τους τρεις βαθμούς. Στο αμέσως επόμενο εντός έδρας παιχνίδι, ήταν σειρά του Αντζιέλσκι να «σώσει» την ομάδα του στο 90+4′ κόντρα στον Πανσερραϊκό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Με το ίδιο σκορ έληξε ο αγώνας με τον ΟΦΗ για την 18η αγωνιστική, χάρη σε γκολ του Βαλένσια στο 90+8′. Το σκορ είχε ανοίξει ο Λαμπρόπουλος στο 85′.

Στην πρεμιέρα των φετινών playouts με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Βέργος έδωσε τη νίκη (3-2) στην ομάδα του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και τέλος, το «buzzer beater» επί του Πανσερραϊκού σε ένα «dejavu» του παιχνιδιού στον πρώτο γύρο της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Super League. Ο Ατρόμητος οφείλει εννέα, από τους συνολικά 22 βαθμούς που έχει συλλέξει εντός έδρας στο πρωτάθλημα, στα «χρυσά» γκολ των παραπάνω αγώνων.

Αναλυτικά οι αγώνες που έδωσαν βαθμούς στον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις:

• 28/10/23 Ατρόμητος-Παναιτωλικός 3-2 (Ρομπάιγ 49′, 73′, Βέργος 90+9’/Ντουάρτε 24′, Λιάβας 82′)
  • 11/11/23 Ατρόμητος-Πανσερραϊκός 1-1 (Αντζιέλσκι 90+4’/Χατζηστραβός 40′)
  • 13/01/24 Ατρόμητος-ΟΦΗ 1-1 (Βαλένσια 90+8’/Λαμπρόπουλος 85′)
  • 16/03/24 Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 3-2 (Γκονζάλεζ 37′, Τζαβέλλας 61′, Βέργος 90+5’/Παμλίδης 49′, Εραμούσπε 85′)
  • 06/04/24 Ατρόμητος-Πανσερραϊκός 1-1 (Τζοβάρας 90+6’/Άλεξιτς 18′)