Γάνδη-Σταντάρ Λιέγης 3-1: «Καθάρισε» σε επτά λεπτά (highlights)

Γκολ, χαμένα πέναλτι και νικήτρια τη Γάνδη (3-1) είχε το ντέρμπι με τη Σταντάρ Λιέγης…

Από την αρχή της αναμέτρησης η Γάνδη έδειξε αποφασιστικότητα να ελέγξει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Κάιπερς απέτυχε από την άσπρη βούλα να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Γάνδη συνέχισε να πιέζει και η υπεροχή της μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Τισουνταλί, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Σαρτ στα δίχτυα στο 33’. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν χρόνο για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Ο Κάιπερς με κεφαλιά (36’) βρήκε αυτή τη φορά στόχο και εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τισουνταλί άφησε άφωνους τους φιλάθλους και με ωραία ατομική ενέργεια έγραψε το 3-0.

Η Στάνταρντ Λιέγης προσπάθησε να επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο με το δυνατό σουτ του Κανγκά (3-1). Ο ίδιος παίκτης είχε μάλιστα την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο τη διαφορά με νέο πέναλτι, αλλά ο Ροφ έδειξε για άλλη μια φορά την ικανότητά του σταματώντας τον αντίπαλό του.