Αντβέρπ-Σαρλερουά 0-1: Διπλό Ευρώπης (hls)

Με γκολ του Μπάτζι από το 15ο λεπτό η Σαρλερουά πήρε σπουδαία νίκη στην Αμβέρσα επί της Αντβέρπ.

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Σαρλερουά ώστε να φύγευ νικήτρια από το Μποζουίλ με 1-0 και να πατήσει ξανά στην οχτάδα. Η Αντβέρπ ήταν συνολικά καλύτερη στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας, είχε τριάντα τελικές στο στόχο αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόφι.

Από την άλλη η Σαρλερουά στις δύο τελικές που έκανε στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να βρει και το γκολ της νίκης στο 15ο λεπτό. Ήταν μια ωραία επίθεση ομαδική από τα αριστερά με τον Ζοργκάν να κάνει σέντρα ακριβείας για τον Μπάτζι που με κεφαλιά νίκησε τον Μπουτέζ για το 0-1.

Στο 60′ αποβλήθηκε ο Μαρκ για τη Σαρλερουά, η οποία όμως συσπειρώθηκε και κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη που την βάζει στην οχτάδα την ώρα που η Αντβέρπ έχασε μοναδική ευκαιρία να πλησιάσει την Γκενκ στην κορυφή της βαθμολογίας.