Σαμπντόρια-Λάτσιο 1-3: Την “καθάρισε” από ημίχρονο (hls)

Η Λάτσιο ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο στη Γένοβα όταν και προηγήθηκε με 3-0 για να κρατήσει με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Λάτσιο έμεινε κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια επικρατώντας εύκολα στη Γένοβα της Σαμπντόρια με 3-1. Μετά από ένα υπέροχο πρώτο ημίχρονο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Μόλις στο 7ο λεπτό από ασίστ του Τζακάνι ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς έκανε το 1-0, ενώ από δεύτερη ασίστ του Τζακάνι δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 με σκόρερ τον Τσίρο Ιμόμπιλε.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 37′, αυτή τη φορά από ασίστ του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς έκανε το 3-0 και πήγε στο ημίχρονο με άνεση. Ο σκόρερ του 3-0 δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση στο 67ο λεπτό και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Ο Γκαμπιαντίνι μείωσε απλά για τους γενοβέζους στο 89ο λεπτό και φυσικά αυτό δεν ήταν αρκετό με την ομάδα του Ντ’Αβέρσα να μένει χαμηλά στη βαθμολογία.