Νάπολι – Κάλιαρι 2-0 : Στην κορυφή με το έξι στα έξι! (hls)

Με γκολ στις αρχές των δύο ημιχρόνων από τους Όσιμεν (11') και Ινσίνιε (57' πεν.) η Νάπολι νίκησε την Κάλιαρι κάνοντας το έξι στα έξι από το ξεκίνημα της φετινής Serie A

Η Νάπολι του Σπαλέτι απόψε δεν είχε την έκρηξη των δύο περασμένων αγωνιστικών, όπου πέρασε σαν… λάβα από Ούντινε και Γένοβα με νίκες στο 0-4, όμως φανέρωσε αυτή η ομάδα άλλο ένα γνώρισμά της ικανό να την κρατήσει «ζεστή» σε διεικδικήσεις κορυφής!
Ήταν μια ομάδας που έπαιξε όταν ήθελε ποδόσφαιρο κατοχής, σκοράροντας εκεί όπου έπρεπε προκειμένου να διευκολυνθεί το εν λόγω πλάνο, στις αρχές των δύο ημιχρόνων!
Στο 11’ ο Όσιμεν αξιοποίησε μεταβίβαση του Ζιελίνσκι κάνοντας το 1-0 και στο 57’ ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο αρχηγός Ινσίνιε…
Η Κάλιαρι με τον Λυκογιάννη στο αρχικό της σχήμα προσπάθησε να παίξει ανταγωνιστικά, όμως δεν είχε την ουσία στις λίγες φάσεις που δημιούργησε μένοντας περισσότερο σε ρόλο κομπάρσου.
Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε και την διαχείρισή της ενόψει του Ευρωπαϊκού αγώνα σε λίγα 24ωρα με την Σπάρτακ Μόσχας στο ίδιο γήπεδο..]