Έλτσε – Ατρόμητος 6-1: Ισπανικό μάθημα

Η φιλική πρεμιέρα του Ατρόμητου συνοδεύτηκε με συντριβή. Η Έλτσε πέτυχε έξι γκολ. Βαρύ αποτέλεσμα στην πρώτη του Άνχελ Λόπεθ.

Πολλές και σκληρές προπονήσεις, πολλά νέα πρόσωπα και μια βαριά ήττα στο πρώτο φιλικό.

Ο Ατρόμητος ήταν κατώτερος των περιστάσεων στην πρεμιέρα του στο φιλικό με την Έλτσε στην Λα Φίντσα. Έχασε δίκαια αλλά ήταν και άτυχος.

Βρέθηκε πίσω από ένα πέναλτι μόλις στο 7ο λεπτό με σκόρερ τον Καρίγιο. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με τους Περιστεριώτες να έχουν ένα δοκάρι σε κεφαλιά του Κουλούρη.

Ο Ατρόμητος άλλαξε εννέα παίκτες στην ενδεκάδα του στο ημίχρονο και ένα από αυτούς ο Κυβρακίδης με αυτογκόλ έκανε το 2-0. Η ατυχία συνεχίστηκε με σουτ στο δοκάρι από τον Πισάνο για τον Ατρόμητο.

Μετά ήρθε το 3-0 από τον Μπογέ (59′) και άλλο ένα αυτογκόλ από τον Τομάσεβιτς (65′) για το 4-0. Ο Ατρόμητος μείωσε με πέναλτι του Κωτσόπουλου (68′) αλλά ακολούθησαν άλλα δύο γκολ για τους Ισπανούς με Μπογέ και Πιάτι.

Υπερβολικό το τελικό 6-1 αλλά η Έλτσε άξιζε να πάρει την νίκη.

Επόμενα φιλικά για τον Ατρόμητο με Βαλένθια (21/7), Χετάφε (24/7), Λεβάντε (27/7), Σαραγόσα (30/7).

Ατρόμητος (Α’ Ημίχρονο) : Μανδάς – Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Γκαλβάο (11′ Μαυρομάττης), Αθανασίου – Σάλομον, Οικονομίδης – Τζαβίδας, Μουνίθ, Μπεντινέλι – Κουλούρης

Ατρόμητος (Β’ Ημίχρονο): Μανδάς – Κιβρακίδης (70′ Μπουλάρι), Νάτσος, Χατζησαϊας, Τομάσεβιτς – Οικονομίδης (65′ Τσακίρης), Καρτάλης – Πισάνο, Τριμμάτης, Σάνι – Κωτσόπουλος